Echo-skopija #2/2024
Aidas Puklevičius rašo apie rinkimus JAV ir Taivane, NASA bėdas su horoskopais, tunelius į niekur ir Pietų Amerikos telenoveles. O taip pat pasakoja, ką skaito, žiūri ir klauso.
Antrasis Echo-skopijos epizodas, važiuojam pradžiai su tuo, ką pasaulis paserviravo pastarosiomis dienomis.
Ir pradedame nuo to, kas vilksis paskui mus visus šiuos ilgus metus iki pat lapkričio pradžios. Kai pagaliau baigsis prezidento rinkimai, ir, tikėkimės, sausio mėnesį nebus naujo Kapitolijaus šturmo, kad ir kaip jie bepasibaigtų.
Nors tūla MAGA pranašė Julie Green pribūrė buvusiame twitteryje, nūnai žinomame kaip X, kad 2024-aisiais mūsų laukia daug nelaimių, blogio jėgos iš pradžių triumfuos, bet po to bus išblaškytos, šalčio pramonės su ledais sugaišti pagaus ir putodams Baidens visur į nieką pavirs. Amen.
Baltieji speigai pradeda ir laimi
Ajovos valstijoje respublikonų primariuose, kaip ir tikėta, prognozuota ir burta, Trumpas nunešė konkurentus su trenksmu. Rekordinio šalčio sąlygomis Nikki Haley sugebėjo vieno balso persvara laimėti vienintelę apygardą, Ronas DeSantis nelaimėjo anei vienos, tačiau liko antras, tai ir šita turėtų laikyti didele pergale.
Vivekas Ramaswamy baigė trasą paskutinis, pareiškė nutraukiantis savo kampaniją ir iškart pabučiavo Trumpo žiedą. Ir ačiū Dievui, nes debatuose buvo labiausiai užknisantis personažas, toks, kurį netgi vienišiausi kursiokai neskuba priimti į draugus feisbuke, gi kurso susitikimai organizuojami slapčiau nei pogrindžio kuopelės suokalbiai vien tam, kad Vivekas apie juos nesuuostų ir nesugadintų ten netikėtai pasirodęs.
Ar svarbūs tie Ajovos rinkimai? Tiesą sakant, nelabai. Kada paskutinį kartą juos laimėjo žmogus, po to tapęs ir prezidentu? 2000 metais George W. Bushas. Prakišo juos Obama, prakišo McCainas, prakišo Romney, netgi Trumpas, ir tas juos prakišo 2016 metais Tedui Cruzui, po to ilgai siautėjo ir bandė jį apvaginti. Bidenas, beje, irgi juos prakišo 2020 metais.
Todėl daug įdomiau, kaip jie klostysis kitą savaitę Nju Hempšyre, į kurį iškart po Ajovos rezultatų išskrido Haley, mat ten apklausose ji jau sugebėjo nukirpti savo atsilikimą nuo Trumpo iki vienaženklio. DeSantis gi išskrido į Pietų Karoliną, Haley tėvoniją, kas parodo, kad ypatingų vilčių į NH jis neinvestuoja.
Kodėl Nju Hempšyras gali apsiversti kitu kampu nei Ajova? Pirma, ten daug mažiau evangelikų, kurie sunešė balsus Trumpui, kuris, žinia, šių pabažnų rinkėjų nuomone, sėdi Jėzaus dešinėje ir netrukus teis gyvuosius ir mirusius. Nju Hempšyras mažiausiai religinga JAV valstija, joje daug nepriklausomų rinkėjų (spoiler alert – pastarųjų skaičius JAV jau pralenkė 41 procentą, tai yra tiek Demokratus, tiek Respublikonus).
Ar tai, kad Haley gali laimėti NH kažką reiškia? Kaip sako Mažvydas Jastramskis, palaukime balsų iš didžiųjų apygardų, o šiame kontekste – Super Tuesday, kai bus išrinkta trečdalis rinkikų į partijų konferencijas.
Ir pabaigai, respublikonų aktyvistų balsai pagal amžiaus grupes ir lytis. Kaip matome, Trumpą labiausiai remia diedukai. Tai labai nesistebėkime, kai lapkričio mėnesį ringe irgi revanšo susitiks du diediškiausi diedukai iš viso politinio JAV meniu.
Über alles
Kraustomės šiapus Atlanto. Vokietijoje kilo nemažais kipišas, kai leidinys Correctiv pasiklausė arbatėlės viešbutyje prie Potsdamo.
Jame dalyvavo keletas AfD partijos aktyvistų, keletas alt-right dešiniųjų ideologų, keletas verslininkų, turtingas dantistas, turtingo dantisto žmona, turtingo dantisto ir jo žmonos turtingas sūnus, tūlas ekstremistas, laisvalaikiu dar ir alternatyvios medicinos praktikas bei ezoterikas, ir dar keletas spalvingų asmenybių.
Arbatėlės metu buvo renkamos aukos politinei veiklai ir aptariamas remigracijos planas, pagal kurį jo autoriai išpašolvonintų iš Faterlando kokius 2-3 milijonus atvykėlių, kurie, jų nuomone, ne iki galo integravosi. Kaip tokio maršruto kryptis buvo aptariama hipotetinė šalis Šiaurės Afrikoje, kurioje girdi, reiktų įrengti tinkamas sporto ir sveikatos apsaugos sąlygas.
Po to kai nutekėjo šis pokalbis, įvyko keletas demonstracijų ir keletas vedamųjų Europos laikraščiuose. O aš sakau ir sakysiu, jeigu meinstryminės partijos nesiims iš esmės permąstyti migracijos reikalų, tokių arbatėlių bus vis daugiau. Ir kad tik jos nevirstų Bostono arbatėle.
Daugiau apie šį pokalbį pačiame šaltinyje:
Aa, kalbant apie AfD idėjinius pusbrolius Vengrioje, tai sužinojome, ką Putinas sveikino Europoje Naujų Metų proga. Taigi, popiežių Pranciškų, kas biškį keista, kadangi popiežių, bent jau atsižvelgiant į jo pareigas, būtų gražiau sveikinti bent jau su Kalėdomis. Tada Serbijos prezidentą Aleksandr1 Vučićių. Ir tada, žinoma, Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną. Nors ir tam tik palinkėjo vaisingų, konstruktyvių ir dalykiškų santykių. Tik trys atvirukai visam žemynui, Kremliaus paštas akivaizdžiai taupo. Nesgi speciali karinė operacija neprasifinansuos. Pati.
Big Trouble in Little China
Taivano prezidento rinkimai irgi baigėsi panašiai, kaip prognozavo apklausos. Išrinktas Lai Ching-te, valdančiosios DPP kandidatas, kuris kėlė ir tebekelia Pekinui galvos skausmą ir dantų griežimą.
Nors, tiesą sakant, jeigu ir būtų išrinkę opozicinės KMT kandidatą, ar naujai susikūrusios Liaudies partijos žmogų, mažai kas būtų pasikeitę. Formaliai, DPP ir KMT požiūris į ateities santykius su KLR smarkiai skiriasi.
DPP pasisako už Taivano nepriklausomybę, gi KMT sako, kad salos ryšiai su žemynu amžini ir šventi. Tačiau praktikoje tik gal dešimtadalis KMT aktyvistų norėtų pradėti susijungimo derybas jau rytoj, ir tik dešimtadalis DPP norėtų iš salos pavadinimo išbraukti bet kokia sąsajas su Kinija.
Absoliučiai daugumai tiek rinkėjų, tiek elitų, labiausiai patinka esama situacija. Taip, biesina, kai negali su pasauliu palaikyti normalių diplomatinių santykių, nes pasaulis turi rinktis tarp Pekino ir Taipėjaus, biesina, bet ką padarysi.
Beje, spoiler alert, šalių, kurios pripažįsta Taivaną kaip nepriklausomą, ką tik sumažėjo dar viena – į Pekino stovyklą persimetė 13 tūkstančių gyventojų supervalstybė Nauru, ir taivanietiškame bloke liko tik tuzinas, daugiausia Lotynų Amerikoje ir Karibuose.
JAV išreiškė apgailestavimą dėl tokio Nauru žingsnio, o Kinijos komuniagos iškart apkaltino amerikiečius kišantis į svetimus reikalus. Nors šiaip jau tiek reakcija į Taivano rinkimus, tiek į JAV poziciją pastaruoju metu buvo kaip reta santūri ir netgi išlaikyta.
Taip, buvo užkeikimų, kad nacijos susijungimas yra istorinė neišvengiamybė, tačiau daugiau buvo bandymo išlaikyti ledinį veidą, kai sukrenta prasta korta. O korta, žinant, kiek Pekinas buvo priinvestavęs į gąsdinimą Lai Ching-te sėkme, sukrito tikrai šūdina. Tai belieka vaizduoti, kad taip ir planavai, ir nieko čia tokio neįvyko.
Tuneliai į niekur
Kai šiomis dienomis pasakai „tuneliai“, o po to dar „Izraelis“, tai iškart galvon šauna nesibaigiantys HAMAS tuneliai Gazoje, tikras paminklas šiuolaikinei inžinerijai ir dar tikresnis testamentas JT ir kitos tarptautinės šalpos pagalbos Palestinai švaistymui.
Betgi ne, šviežiausias tunelinis skandalas nutiko Niujorke, kur buvo aptiktas tunelis Brukline. Anas vedė į hasidų Chabad Lubavitch pakraipos sinagogą. Istorija tokia paini, kad niekaip jos neatsipainiojau. Iškasė tunelį šitos tikinčiųjų grupės jaunimas, nutiesė jį į nebenaudojamą patalpą su mikveh, ritualine vonia naudojama santuokoms arba įšventinimui į judaizmą.
Kokio galo jaunimui jos prisireikė, neišmanau, bet senimas apkaltino juos ekstremizmu ir noru naudoti ritualinę higieną ne pagal receptą, todėl bandė tunelį užversti, dėl ko jaunimas piktinosi ir protestavo.
Bet kokiu atveju prireikė ne tik inžinierių tuneliui užlopyti, bet ir policijos, kai aistros ėmė kaisti, o kumščiai niežtėti.
Ir, žinoma, prisistatė sąmokslų teorijų entuziastai, kuriems pakako vieno matraco foto tunelyje, kad iškart suręstų tvirtą ir nepajudinamą sąmokslą, pagal kurį tunelyje buvo laikomi pagrobti vaikai, kurie, savaime suprantama, buvo užsakomi pedofiliškai-kraugeriškai nusiteikusiu pasaulinio globalistų elito, gi hasidai, kaip ir jiems priklauso, iš to uždirbdavo didžiulius viršpelnius.
Toks konspirologų budrumas paprastą dieną nestebintų, bet kadangi tuo metu jie įnirtingai nagrinėjo paviešintą Jeffrey Epstein kontaktų sąrašą, tai belieka pripažinti, kad žodžiai „žydas“ bei „ritualas“ sąmokslų teoretikui yra tas pats kaip švilpukas Pavlovo šuniui. Kad ir kaip būtų užsiėmęs, sušvilpei, ir jam jau žliaugia seilės.
Fun fact, dėl to sąrašo kalbinamas Jeffrey brolis Billas Epsteinas pareiškė, kad velionis nustojo bendrauti su Trumpu po to, kai suprato, kad tasai yra eilinis sukčius. Žinant paties Epsteino CV toks kaltinimas skamba paradoksaliai.
Ir pabaigai dvi naujienos
Iš pradžių geroji, o po to blogesnė.
Taigi geroji evangelija. Labdaros organizacija Oxfam mano, kad pirmojo trilijonieriaus sulauksime maždaug po dešimties metų. Kaip nebūtų keista, potencialių daugianulių sąraše tie patys įprasti įtariamieji Bezosas, Gatesas, Muskas. Keista, bet ten nėra skandalingojo boksininko/koučerio/pornografo Andrew Tate. Nors jis jau buvo apsiskelbęs, kad jau uždirbo trilijoną.
O dabar blogoji.
Horoskopą pavogė!
Jeigu jūs visą gyvenimą manėte, kad esate gimęs po Avino ženklu, kaip kad, sakykime, aš, manykite iš naujo.
Beje, prieš griaunant šį prietarą, šiek tiek mokslinės analizės.
O dabar šiek tiek realybės.
Šiaip yra žiauriai faina, kad praėjus kelioms štukoms metų nuo tada, kai babiloniečiai pasižiūrėjo į dangų, mūsų amžininkai vis dar tiki, kad tame 2D danguje yra žvaigždynai, parankioti iš babiloniečių plika akimi matomų šviesulių, kurie, tipo, formuoja mūsų charakterius, lemia likimus ir kitaip kaip kišasi į karjeros, meilės ir tiesiog laisvalaikio pasirinkimus.
Bandė šviesos įnešti NASA, jau senokai perskaičiavusi, kaip pasikeitė dangaus vaizdelis nuo senovės Babilono vaizdų. Perskaičiavus gavosi, kad viskas pasistūmėjo kone mėnesiu, ir tas, kas pagal seną tvarką laikė save Avinu, dabar tapo Žuvimi. Čia dar būtų pusė bėdos, bet NASA sugalvojo šita matematine paškudstva pasidalinti su plačiąja visuomene, šiaip, juoko dėlei, žėkit, va kaip atrodo jūsų antpirščių stumdytojų ir arklių mainikautojų bajeriai, kai jais pasidomi rimtas mokslas.
Beje, 26% procentai visokių apklausų dalyvių mano, kad astrologija ir yra rimtas mokslas.
NASA skaičiavimai atrado kelią į tokius mokslinius leidinius kaip Cosmo bei Marie Claire, kur jie buvo pateikti be kažkokių išsamesnių komentarų, tiesiog te, veizėkit, koks jūsų Zodiakas tikrasis, remiantis paskutiniu mokslo žodžiu.
Ir tada prasidėjo šaršalas, maždaug, o tai kaip man dabar gyventi, jeigu aš buvau Avis, o dabar Žuvis, ir jeigu žinojau, kad man tinkama pora yra koks nors Skorpionas, o dabar Vandenis, ir jeigu anksčiau buvau linkusi į kūrybą, o dabar man reikia tiksliaisiais mokslais užsiimti ir panašiai?
Netrukus sunerimusios skaitytojos pagooglino, kas yra NASA, atrado, kad tai valdiška kontora, ir ėmė suvis aliarmo varpais skalambyti, maždaug, valdžia perrašinėja mano horoskopą, je suis Svarstyklės ir ar dėl to tėvai-įkūrėjai Konstituciją rašė?
Sunerimusi NASA paskubėjo atsižegnoti nuo bet kokio bandymo perrašyti piliečių horoskopus, suprask, mes čia tik grynai iliustracijai apie tai, kaip keičiasi iš mūsų planetos matomas dangaus vaizdas metams bėgant, jūsų, kaip Avino horoskopas saugus, labai atsiprašom ir taip toliau ir panašiai.
Tai pirmą kartą nutiko 2016 metais, ir kasmet atsiranda vis nauja asaba, kuri apie šį zodiakų perskaičiavimą sužino pirmą kartą ir puola tweetinti apie tai, kaip godūs valdžios pirštais kėsinasi į jos astralinį portretą. Ir NASA vėl kantriai ramina susijaudinusius Zodiako herojus.
Šįkart įsijungė netgi National Public Radio, kuris yra mūsų LRT atitikmuo, rimtas, solidus, bet ką padarysi, kai žmonės jaudinasi dėl horoskopų.
Perskaitykite, ir nustokite jaudintis, jūsų horoskopas saugus.
Tiek pasaulio margumynų, einame link brangiai mokamo turinio.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Andrius Tapinas to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.