Echo-skopija #24. Pilna Trumpo gvardija
Išsamiausias Trumpo kabineto pristatymas, kokį skaitysite, o taip pat Bidenas džiunglėse, Brazilijos teisė, namai Sardinijoje ir Aido serialai/knygos/albumai
PRENUMERATORIAMS SKIRTA PILNA AUDIO VERSIJA YRA MOKAMOS DALIES PRADŽIOJE IR GALE
Kągikągikągikągikągi, kaip senais laikais tarškėjo Radijo Šou personažas Filadelfijus, ką gi mums dievas atsiuntė į naujienų inboxą per šias dvi savaites?
Ogi pradžiai jis atsiuntė JAV prezidento Bideno benefisą Amazonės džiunglėse.
Faktas, kad Joe tapo pirmuoju JAV prezidentu aplankiusiu šį egzotišką gamtos kampelį, įdomus gal nebent prezidentinės statistikos kolekcionieriams, gi pats pasitraukimas nuo tribūnos į mangrovus ir lianas yra tikrai epiškas. Nežinau, ar tai režisuota, ar impromptu pasirodymas, tačiau įspūdį vietos faunai tikrai turėjo padaryti.
Priminsiu, kad ši scena įvyko G20 viršūnių susitikimo kuluaruose. Pats sutikimas nieko nedavė, išstenėjo skystą ir aptakų baigiamąjį pareiškimą, kuriame išreikštas pageidavimas siekti taikos planetoje nei nurodant nuopisas, kurie tą taiką sprogdina, nei būdus tuos nuopisas pažaboti.
Tačiau Brazilijos prezidentui Lulai tai netapo pagrindine šių dienų naujiena. Daug labiau jį turėjo nudžiuginti faktas, kad Brazilijos teisėtvarka areštavo penkis karininkus, kurie dar 2022 metais planavo valstybės perversmą.
Priminsiu, kad būtent tada Lula buvo perrinktas trečiai kadencijai (ne iš eilės) ir pakeitė poste Jairą Bolsonaro. Jeigu reiktų mano įvertinimo, tai demokratiškai išrinkta gonorėja pakeitė demokratiškai išrinktą sifilį. Tokia būtų trumpa braziliškos demokratijos diagnozė.
Perversmo viršūnėlėse atsargos brigados generolas Mario Fernandesas ir dar keletas aukštų karininkų, kurie norėjo pasinaudoti 2023 metų sausio 8 dienos riaušėmis (tada brazilai bandė pakartoti sausio 6 dienos Kapitolijaus šturmą), nužudyti Lulą, jo viceprezidentą Geraldo Alckminą ir dar aukščiausio teismo teisėją Alexandre de Moraesą. Taip, tą patį, kurio taip nekenčia ir kurio memus štampuoja mūsų mielas Elonas Muskas (jo Muskometras bus šiek tiek žemiau).
Pučas, aišku, nepavyko, todėl Bolsonaro sūnus Flavio, kuris yra senatorius ir toks pat geras diegas kaip ir jo papaša, pareiškė, kad joks tai ne pučas, o svajoti, ką nors nužudyti (nes tokios svajos atrastos sąmokslininkų susirašinėjime), nėra labai krikščioniška, bet tai joks nusikaltimas.
UPDATE. Jau surašius šį tekstą ėmė plaukti pranešimai, kad Brazilijos policija kaltinimus pateikia ir pačiam Jairui Bolsonaro, tipo, jis viską žinojo apie šį pasikėsinimą nuknacinti konkurentą ir tam neprieštaravo. Ooops.
Baigdamas pridėsiu, kad Brazilijoje su kariniais perversmais nūnai taip pat kaip su futbolu – labai krito lygis. Ir, lygiai kaip ir su futbolu, taip ir su perversmais – nebėra gerų trenerių. Tačiau šalies futbolo federacija griežtai atsisako samdyti kvalifikuotą užsienietį, todėl ir vėl rankiojasi nūdnas lygiąsias kaip kad lapkričio 20 dieną namie su Urugvajumi. 1:1, lüdna, merginos.
Puolėjas R2D2
Kalbant apie futbolą (žinoma, ne apie lietuvišką, nes ką ten bekalbėsi), tai Kalifornijos universiteto Los Andžele (UCLA) mokslininkai triūsia ties robotu, kuris bent jau teoriškai turėtų pralenkti Lionelį Messi.
Naujasis robotas ARTEMIS, anot projektų tyrėjų, jau vaikšto 2,1 m/s greičiu, kas reiškia, jog šiuo metu jis yra greičiausias humanoidinis robotas planetoje, sugeba bėgti, tačiau kol kas nieko nesakoma apie jo driblingo ir smūgio potencialą.
Lygiai taip pat mokslininkai nutyli, kaip robotui sekasi nardyti, voliotis ant vejos, bėgti po įvarčio link kampinio vėliavėlės ir ten nuo savęs plėšyti maikę, taip pat kabinti išvaizdžias merginas, prisipirkti brangių mašinų ir kitaip užpildyti tobulo futbolininko paveikslą.
Bet jei rimtai, tai Lionelis Messi, kuris, beje, dar nepasakė, ar žais už Argentiną 2026 metų World Cup, gali būti ramus. ARTEMIS kūrėjai pripažįsta, kad startui rinktinėje robotas bus pasiruošęs ne anksčiau 2050 metų.
Brazilams belieka vėl graužtis, kad netgi robotas orientuojasi į Messi, o ne, sakykim, Vinicių Jr, gi mums belieka viltis, kad iki 2050 metų futbolas Lietuvoje nebus apskritai uždraustas, kaip nacionalinė trauminė patirtis.
Kiek sutrankyta tamstos galva?
Dar neprisaikdintas Trumpas, dar nepatvirtintas jo kabinetas, o lažybų kontoros jau siūlo statyti už tai, kas jį pakeis Baltuosiuose rūmuose 2028 metais. Kol kas kofai tokie
Viceprezidentas J.D. Vance (+450)
Kalifornijos gubernatorius Gavin Newsom (+575)
Floridos gubernatorius Ron DeSantis (+700)
Buvusi pirmoji ponia Michele Obama (+950)
Pensilvanijos gubernatorius Josh Shapiro (+1000)
Nieko ypatingo, sakysite, įprasti įtariamieji. Tačiau šiame sąraše yra ir labiau antakius kilnojančių pavardžių. Sakykim, New York Jets kvorterbekas Aaronas Rogersas (man atrodo, kad Andrius jau apie jį yra kažkada plačiau minėjęs, tačiau jeigu dar kartą atšviežins mūsų visų žinias apie Rogerso ir Jets šansus jeigu ne politikoje, tai amerikietiškame futbole, mes tikrai nepyksime).
ANDRIUS: Nėra ką šviežinti. Niujorko Jets sumokėjo beprotiškus pinigus už senstantį antivakserį quarterbacką (pagrindinį puolimo žaidėją) Rogersą. Pernai jis gavo sezoną pabaigusią traumą per pirmąsias dvi pirmųjų rungtynių minutes. Šiemet jį ir Jetsus muša kas netingi, iš darbo atleistas treneris, ką tik atleistas dar ir klubo GM, tad šitas laivas dreifuoja, Rogerso ateitis nežinoma ir gal tikrai jam reikėtų mėginti eiti į prezidentus.
Kažkada Tuckerio Carlsono paklaustas apie tokius planus Rogersas atsakė „Are you serious? I am a fucking football player“. Tačiau po to prisipažino, kad visgi, yra apie tai galvojęs.
Ugnį pakursto ir tai, kad Robertas F. Kennedy Jr kažkada svarstė pasikviesti Rogersą kaip savo VP kandidatą. O ir pats Rogersas pastaraisiais metais garsėjo daugiau ne savo futbolo meistriškumu, o monologais YouTube, kur keikdavo skiepus ir daktarą Fauci. Taigi, kaip ir turi visus kredencialus eiti į politiką ir ten nugalėti.
Bookies.com kontora jam duoda 3,2% šansą iš Niujorko stadiono persikraustyti į Vašingtono Baltuosius rūmus
Literatūriniai ir turistiniai eskapizmai
Axios nuotrauka
Tęsiant Amerikos demokratijos temą. Nespėjo tauta antrą kartą išsirinkti Trumpo, o knygynuose rekordus ėmė mušti distopinių romanų pardavimai. Margaret Atwood „Tarnaitės pasakojimas“, George Orwello „1984“, Timothy Snyderio „On Tyranny“ (šitas tai ne romanas) ir netgi Ray Bradbury „Fahrenheit 451“, visų pardavimai šoko aukštyn, o Atwood netgi 3000 procentų.
Iš čia dvi galimos išvados. Pirma, žmonės nutarė pasitikrinti, kas gi jų laukia ateityje. Priverstinis gimdymas, tiesos ministerija, knygų deginimas ar dar kokie prajovai. Arba atvirkščiai, paskaityti apie apokaliptinius scenarijus, pažiūrėti pro langą ir nusiraminti, ai, pas mus dar ne viskas taip blogai.
O tiems, kurie skaityti nenori arba nemoka, Sardinijos miestelio Ololajaus meras siūlo rinkimų rezultatais nusivylusiems amerikiečiams pirkti pas jį namus už vieną dolerį.
https://www.liveinollolai.com/
Aišku, labai gali būti, kad kaina kils, tai paskubėkit, jeigu esate JAV piliečiai. Reklaminis polapis giria Sardinijos gamtą (pritariu), senobines tradicijas (nelabai pastebėjau) ir nepaprastą virtuvę (irgi pritariu, ypač, kai dėl sveikatos sumetimų uždraudė garsųjį casu marzu – sūrį su gyvais kirminais).
Žodžiu, būdų užsidirbti vieną kitą skatiką iš demokratijos yra nemažai, ir aš tikrai nesuprantu, kodėl Ololajaus meras gali taip operatyviai sureaguoti į rinkimus JAV, o, sakykim, Kazlų Rūdos arba Pagėgių – ne. Ką, pas juos nėra bešeimininkio nekilnojamojo turto kurį būtų galima popigiai įsiūlyti Dougui ar Karen? Ką, mes neturime nuostabios gamtos, senobinių tradicijų ir įstabios virtuvės? Think big, think bigly!
Šėtoniškas potvarkis
Kad jau paminėjom distopinius romanus, dabar apie distopinę cenzūrą. Kas buvo parašyta Salmano Rushdie romane „Šėtoniškos eilės“ jau mažai kas ir prisimena. Tačiau visi prisimena, kad Iranas buvo paskelbęs fatvą nugalabyti eretiką rašytoją, Rushdie iki dabar saugo britų slaptoji policija, į jį buvo surengtas pasikėsinimas, o pati knyga iki šiol uždrausta daugelyje musulmoniškų šalių. Nes, girdi, ne visai patraukliai vaizduoja pranašą Mahometą.
Getty Images nuotrauka
Uždrausta ji ir rašytojo gimtojoje Indijoje, mat ten irgi gyvena apie 200 milijonų musulmonų, kuriems skaudu, kad jų herojus buvo iškritikuotas beletristikoje.
Ir štai, visai neseniai, lapkričio 5 d. Indijos aukščiausiasis teismas nagrinėjo dar 2019 metais paduotą ieškinį, kuriuo siekiama panaikinti šios knygos importo draudimą. Maždaug, gerai, tegul Indijoje ją ir toliau bus draudžiama spausdinti, bet kodėl jos negalima įsivežti?
Indijos vidaus reikalų ir finansų ministerijos turėjo teismui pristatyti pradinį 1988 metų sprendimą uždrausti knygą, tačiau… Biurokratai išrausė visus sandėlius, iššniukštinėjo visus stalčius ir archyvus, tačiau draudimo originalo nesugebėjo rasti. Jau nekalbant apie interneto puslapius.
Tai dabar draudimas kaip ir yra, bet jo kaip ir nėra. Ir ką daryti – niekas nežino.
Viso pasaulio dailininkai, vienykitės!
Nes jums pareina sunkūs laikai. Ir čia kalbu ne apie kūrybinę saviraišką, meninius ieškojimus ir piktus kritikus, ne, čia kalbu apie elementarias šaibas.
Šitas paveikslas, kurį nutapė šitas robotas vardu Ai-Da, yra kompiuterijos tėvo Alano Turingo portretas ir vadinasi „A.I.God“. Ir Sothebies aukcione buvo parduotas už 1,32 milijono dolerių.
O man kyla klausimas, kas gaus tuos pinigus, pati robotė ar jos kūrėjai? Ir jeigu gaus robotė, kaip juos išleis? Nusipirks naujos alyvos šarnyrams sutepti ar papildomos operacinės atminties savo pozitroninei smegeninei?
Aišku, ši suma yra vieni niekai palyginus su 121 milijonų, kurie buvo sumokėti už „Šviesos imperiją“, belgų siurrealisto Rene Magritte darbą Christie‘s aukcione visai neseniai.
Žodžiu, peizažistai ir portretistai, nesnaudžiam. Viskas jūsų teptukuose ir molbertuose, nepasiduokim robotams.
Šiuo paraginimu ir baigiame pasaulio mozaiką ir kraustomės į mokamą versiją prenumeratoriams. Pala, sukliksite, o kurgi Muskometras? Jis irgi laikinai persikelia ten, kadangi kone visos šios rubrikos naujienos yra susijusios su naujuoju Trumpo kabinetu. Kuris ir yra pagrindinė šios Echoskopijos tema.
Over and out.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Andrius Tapinas to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.