Fantasy literatūra. Antra dalis
Penki modernieji fantasy rašytojai, kylanti drakonų raitelių autorės žvaigždė, Tolkieno pasekėjai ir balsavimas dėl Knygų draugijos.
Pirmojoje fantasy literatūrą apžvelgiančioje dalyje papasakojau apie savo pažintį ir nesibaigiančią kelionę su fantasy literatūra bei tris kanonines serijas, kurias turbūt būtina perskaityti visiems.
Šiandien pristatau, mano nuomone, penkis geriausius moderniosios fantasy kūrėjus bei tris Tolkieno pasekėjus, kurie lieka ištikimi klasikinės epinės fantasy formulėms ir vis dar tinka tiems, kurie perskaitė Tolkieną ir nori daugiau Tolkieno ir fantasy serijų, kurios jau būtų baigtos.
Šiomis dienomis galima paskęsti fantasy knygų vandenyne. Jei anksčiau gerus fantasy rašytojus galėjai suskaičiuoti ant rankos pirštų, tai dabar jų dešimtys vien anglosaksiškame pasaulyje. Labai neblogų atsiliepimų sulaukia ir lenkų fantasy rašytojai, ten veikia ne tik Sapkowskis, bet, deja, lenkiškai neskaitau, o angliškų vertimų beveik nėra. Reikia pripažinti, kad fantasy su keliomis išimtimis išlieka visiškai britų ir amerikiečių rašytojų dominuojamas žanras.
Be abejo, fantasy literatūros populiarumui milžinišką postūmį davė labai pavėluotas, bet masyvus Holivudo ir streamingo platformų atsisukimas į šitą žanrą. Iki “Žiedų valdovo” fantasy filmų rinka buvo beveik tuščia - 1985 metų “Legenda”, 1986 metais sukurtas “Labirintas” su Davidu Bowie, 1988 metais pastatytas “Willow” (kurio tęsinys - pernai sukurtas TV serialas virto nesėkme ir buvo nutrauktas po pirmojo sezono) ir du Konanai Barbarai su Švarcu. Kuo mažiau pasakysiu apie to meto TV serialus su Ksenomis, Herakliais ir tuo pačiu Konanu, tuo bus geriau.
“Haris Poteris” ir “Žiedų valdovas” pralaužė ledus, o sustiprėjusios streamingo platformos nusprendė, kad būtent TV serialas yra geresnis formatas milžiniškoms fantasy serijoms, kurias sugrūsti į vieną filmą yra neįtikėtinai sunku. Beveik visos pagrindinės fantasy serijos pardavė ekranizacijos teises, tada pasipylė ir toliau besipila serialai, o rašytojai mato, kad fantasy skaitytojų ratas smarkiai išsiplėtė ir fantasy tapo pelningu žanru.
Bet kuo daugiau rašančių, tuo lengviau išrinkti geriausius. Pradėsiu nuo Didžiojo Penketo (čia mano asmeniniu vertinimu), kuris turėtų būti jūsų lentynose ar skaityklėse įveikus pirmąsias tris kanonines serijas.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Andrius Tapinas to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.