Kronikos #3/2022
14 ministrų juodvarniais skraidančių, Ronas DeSantisas - kas jis, 6 stalo žaidimai puikiai Kalėdų dovanai ir kaip aš ėjau į Domino teatro spektaklį
Čia trečiosios Kronikos ir pirmasis tikras long-readas, netgi, sakyčiau milžiniškas skaitinys apie vyriausybės pusiaukelę. Jis prieinamas visiems ir jį rašydamas įdėjau tikrai nemažai darbo ir laiko, o jūsų sprendimas užsiprenumeruoti šitą kanalą man tampa didžiausia motyvacija. Ačiū, jei nuspręsite tai padaryti, skaityti visą turinį, klausytis podcastų, paskaitų, dalyvauti žaidimuose.
14 ministrų juodvarniais lakstančių. Šimonytės vyriausybės reitingai
Knygų Draugijos balsavimas: ką skaitom toliau
Ronas DeSantisas - kas jis toks Amerikos politikoje?
Linksma istorija, kaip aš ėjau į Domino teatro spektaklį
Šeši geriausi stalo žaidimai jūsų kalėdinių dovanų krepšiui
14 ministrų juodvarniais lakstančių. Šimonytės vyriausybės reitingai
2020 metų gruodžio 11, penktadienio rytas. Ingrida Šimonytė žvaliai įžengia į Seimo rūmus. Nors veidus slepia kaukės, gali nujausti po jais švytinčias nugalėtojų šypsenas. Jie laimėjo de facto, dabar beliko pasitvirtinti tai de jure ir naujoji - pagaliau po dviejų kadencijų pertraukos dešinioji - vyriausybė pradės darbą.
Iki tol rinkimų šešėlyje buvęs Gabrielius Landsbergis skuba duoti highfive konservatorių pergalės architektei.
Jis pakluso partijos strategams, atidavė pirmąjį sąrašo numerį Šimonytei, pasitenkinęs partijos pirmininkui neįprastu antruoju, o dabar gauna savo prizą - užsienio reikalų ministro kėdę.
Naujoji Seimo pirmininkė priima naujosios premjerės priesaiką.
Nepavyksta pasirašyti iš jaudulio,- pastebi parašą dėdama Ingrida Šimonytė. Tada labai giliai atsidūsta ir nusilenkia salei.
Tas atodūsis pasako daugiau nei šypsenos už kaukių. Premjerė žino, kad imasi vadovauti šaliai pačiu sudėtingiausiu momentu (bent jau taip atrodo tą 2020 gruodį). Dar labiau griežtėja karantinas. Verslas dūsta. Universaliu išsigelbėjimu atrodančios vakcinos dar tik pakeliui.
Jei Ingrida būtų žinojusi, kas iš tiesų laukia šitos vyriausybės per pirmąją pusę jai skirto laiko, galbūt būtų sulaužiusi tušinuką ir apsimesdama, kad kažkas skambina, pabėgusi pro Seimo rūmų atsarginį išėjimą. Nors greičiausiai ne.
Ir štai dabar pasiekėme šitos vyriausybės darbo pusiaukelę.
Neįtikėtina, bet Šimonytės vyriausybė ją pasiekė nepraradusi ir nepakeitusi nė vieno ministro. Per tą patį laikotarpį Skvernelio vyriausybė pakeitė net 6, o dar anksčiau buvusi Butkevičiaus taip pat 6. Šimonytė nepakeitė nei vieno, nors buvo ir priežasčių, ir reikalavimų, ir turbūt galimybių atstatyti krentančius reitingus
Mane neretai kaltina prielankumu konservatoriams ar apskritai dešiniajai pusei, nuo to man nei šilta, nei šalta, kas nori gali rasti krūvas kritikos mano laidose ir įrašuose visiems politikams, bet čia galiu pasakyti labai atvirai:
gerai, kad per šituos dvejus metus valstybės vairą laikė šitie žmonės
Neįsivaizduoju, kaip su viena po kitos besiritančiomis krizėmis - Covidas, antivakserių iškilimas, protestai, migrantų krizė, kainų krizė ir galiausiai - Rusijos pradėtas karas, būtų susitvarkiusios vyriausybės, jei jų smaigalyje būtų
Butkevičius/Barakauskas/Gustas/Pitrėnienė/Pabedinskienė
Skvernelis/Narkevičius/Tamašunienė/Surplys.
Aišku, būkime sąžiningi - ašiniai krizių ministrai bent jau Skvernelio kabinete buvo neblogi: Linkevičiaus/Karoblio duetas su didžiąja 2022 metų krize, manau, būtų susitvarkęs ne prasčiau nei Landsbergio/Anušausko. Na, gal šiek tiek prasčiau dėl jaunystės, energijos ir gebėjimo komunikuoti (čia pirmas Landsbergiui, trečias Anušauskui, antras abiems), bet bent jau valstybės užsienio politikos ir gynybos kursą tikrai būtume išlaikę.
Tačiau vieniems Šimonytės ministrams sekėsi geriau, kitiems prasčiau, tretiems visai nesisekė, todėl ir įvertinu šituos keturiolika juodvarnių ministrais lakstančių įvairiais pažymiais pradėdamas nuo blogiausio ir aukštyn prie geriausio.
Dainius Kreivys (energetika)
Ar nustebinsiu ministrų reitinge žemiausią vietą skirdamas Dainiui Kreiviui? Turbūt ne.
Bet mane labiau stebina Kreivio politinis svoris ir nemažėjanti įtaka partijos viduje. Patekęs į prezidentės nemalonę ir su skandalais pasitraukęs iš ūkio ministro posto, vedęs TS-LKD į pralaimėjimą 2016 metais kaip rinkimų štabo vadovas, 2019 patyręs absoliutų politinį fiasko Vilniaus mero rinkimuose, niekaip neišsivyniojantis iš savo verslo interesų reikalų, paskirtas energetikos ministru tik davęs garbės žodį prezidentui, kad daugiau skandalų nebus, drąsiai laimintis blogiausiai komunikuojančio ir kalbančio konservatoriaus nepereinamąjį prizą, jau trečią mėnesį besimurkdantis energetiniuose skandaluose - ir konservatoriai vis tiek stoja už jį mūru.
Ryšiai su Ignitis - Šimonytė Kreivio atsakomybės nemato
Elektros krizės valdymo metodai - Šimonytė Kreivio atsakomybės nemato
Perlas Energija bankrotas - Šimonytė Kreivio atsakomybės nemato
Pagrindinė Kreivio gynybinė linija yra - dėl visko kaltos praėjusios dvi vyriausybės. Įdomu, ar jos kaltos ir dėl gegužę pateiktos Kreivio prognozės:
Elektros energijos kainos jau pasiekė piką ir toliau augti nebeturėtų
Tuo metu elektra Lietuvoje kainavo 202 e/MWh. Dabar elektros kaina 350 e/MWh. Tai jeigu ministerija ir ruošėsi kainų kilimui pagal ministro prognozes, tai turbūt patikėjo, kad gegužę jau turime piką.
Vasaros pabaigoje Kreivys žadėjo rugsėjį pristatyti visuomenei planą, kaip taupyti elektrą. Vėlgi - jeigu taupymo planas svarbus visuomenei, kodėl apie jį pradėta kalbėti ne nuo metų ar kadencijos pradžios, kai jau visiems buvo aišku, kad elektra kažkiek brangs, o rugpjūtį, kai jau pradėjo svilti ir dūmyti šiknos.
Bent čia Kreivys nemelavo - planas rugsėjį buvo pateiktas. Jame gyventojams siūloma:
Dirbti iš namų
Važinėti viešuoju transportu
Sumažinti temperatūrą namuose
Išjungti nenaudojamus prietaisus
Kaip sakoma, genialumas paprastume. Dirbi iš namų susimažinęs temperatūrą ir energijos krizė išspręsta.
Ant didžiausio grėblio Kreivys užlipo ką tik - su turėtomis ir nedeklaruotomis Igničio akcijomis bei mėginimais paaiškinti, kad “turiu jų labai mažai”.
PR rezonansas vyriausybei buvo skaudesnis nei bet kuri kita Kreivio kliurka, nes net ir palaikytojai pradėjo murmėti “blin, vėl Kreivys interesus painioja”, o oponentams čia buvo tiesiog ankstyvosios Kalėdos.
Mano įvertinimas: 1 KwH iš 10
Reitingai (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
12% - 16% - 11%
Frazė:
„Kalbant apie interesus, aš užtikrinau prezidentą, kad jau daugiau nei dešimtmetį esu politikoje, tad konfliktų derinimą ir prevenciją tikrai esu neblogai įvaldęs. Kaip sakoma, už vieną muštą duoda du nemuštus. Tos pamokos jau yra išmoktos.
Kęstutis Navickas (žemės ūkis)
Navickas yra unikalus ministras, jį atstatydino valstiečių vyriausybės premjeras iš aplinkos apsaugos ministro posto, o po to tie patys valstiečiai mėgino atstatydinti iš žemės ūkio ministro posto.
Ne pirmas ir turbūt keisčiausias pasirinkimas į ministro postą. Nieko bendro iki tol su žemės ūkiu neturėjęs. Apie didelius darbus negirdėjom, tačiau pirmieji dveji metais paženklinti nuolatiniais konfliktais su žemdirbiais ir ūkininkus atstovaujančiomis organizacijomis.
Beveik visose antraštėse apie Navicką figūruodavo žodis “atsistatydinti”.
2021 Žemės ūkio taryba pareiškė jam nepasitikėjimą, po to agroliberalai aiškino, kad jis neturi kompetencijos ir turi trauktis, konservatoriai pripažino, kad ministras turi bėdų bendraudamas su ūkininkais. Opozicija mėgino jį atstatydinti ir aiškino, kad Lietuva turi du aplinkos ir nė vieno žemės ūkio ministro. Darbdavių organizacijos irgi aiškino, kad ministras neturi kompetencijos.
LRT atskleidė, kad Navickas nedeklaravo vizito pas vieną stambų ūkininką, prieš poąa mėnesių prasidėjo konfliktas tarp ministro ir jam pavaldžios Nacionalinės mokėjimų agentūros, Delfi teigimu, dėl to, kad ministras mėgina “išėsti” jam neparankų NMA vadovą, dar vienas įtarimas kilo po ministro susirašinėjimo su neregistruotais lobistais ir po to priimtais jiems palankiais sprendimais.
Pagrindiniai priekaištai: ministras rūšiuoja ūkininkus į jam palankius ir nepalankius, suskaldė žemės ūkį, atėjęs iš aplinkosaugos yra nekompetentingas spręsti žemės ūkio problemas.
Gero žodžio ministrui rasti taip ir nepavyko.
Mano įvertinimas: 1 bulvė iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
11%-12%-11%
Frazė:
“Ko čia šoki man į akis” - susitikime su Žemės ūkio tarybos nariais
Arūnas Dulkys (sveikatos apsauga)
Ministras Džekilas ir ministras Haidas. Pirmuosius metus gyveno tiesiog pragaro prieangyje, golgotoje ir dėmesio centre vienu metu. Antruosius metus visi apskritai pamiršo, kad jis toks egzistuoja.
Būti sveikatos apsaugos ministru per pandemiją - nepavydėtinas darbas. Būti tokiu ministru per pandemiją, kai esi iš valstybės kontrolės atėjęs technokratas, nemokantis komunikuoti ir turintis ant tavęs dantį griežiantį valstybės vadovą - yra savižudiškas darbas.
Dulkys žinojo, kur eina, turbūt nujautė, kas bus, kai paveldės uragano akyje atsidūrusią ministeriją ir tai atlaikė, nors ir su kai kuriais delusionais. Pavyzdžiui, ministras vis dar įsivaizduoja, kad jis sukūrė ir įgyvendino nacionalinę skiepijimosi kampaniją
“Lietuvoje į pasiskiepijimo akciją, į šią kampaniją atsiliepė didesnis žmonių skaičius, negu atėjo balsuoti į referendumą išvesti rusų kariuomenę”
Švelniai tariant, kliedesiai. Galimybių pasas, antivakserių šokiai, žydrūnų galiūnų protestai ir ant jų bangos užauginti naujieji populistai politikai - visa tai gulasi Dulkio krepšelin ir tikrai ne į tą skiltį, kur parašyta “sėkmės”.
Dar viena Dulkio problema - nesugebėjimas dirbti su jam pavaldžių įstaigų vadovais. Nesiimu vertinti, kas kaltas dėl konfliktų, kurie nuėjo net iki aukščiausių teismų, bet per šituos dvejus metus su skandalais pasitraukė NVSC vadovas Petraitis, NVSPL vadovas Bakša, ULAC vadovas Čaplinskas, vyr. epidemiologė Ašoklienė, kuriai po savaitės STT pareiškė įtarimus.
Būtų galima suprasti, kad Dulkys išvalė senuosius kadrus ir pastatė naują savo komandą, bet ne - nuo 2021 metų kovo, kai buvo atleistas NVSC vadovas Petraitis iki dabar šita gyvybiškai svarbi įstaiga dirba su laikinai einančia pareigas vadove. So much for strategy.
Karo nublokštas į šešėlį Dulkys ten atsigavo ir pagaliau pradėjo vadinamąją “Dulkio reformą”, kurią liepą patvirtino Seimas ir pagal kurią per penkerius metus bus restruktūrizuotas visas ligoninių tinklas. Ir čia galima sakyti - nepasisekė, nes greičiausiai po 2024 metų rinkimų visi sprendimai ir reformos naujos valdžios bus peržiūrėti ir pakeisti, nes gi taip daro mūsų ateinančios valdžios - visos prieš tai buvusios valdžios reformos yra šūdo vertos, o mes jau padarysim.
Mano įvertinimas: 2.5 medicininės kaukės iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
23%-20%-17%
Frazė:
“Lietuvai labai trūksta politikų, kurie nebijotų dirbti vieną kadenciją”
Agnė Bilotaitė (VRM)
Vidaus reikalų ministrės pusę kadencijos ryškiai apibrėžė du dalykai - nelegalių migrantų krizė ir konfliktas su buvusiu VST vadovu generolu Pociumi.
Abi jas Bilotaitė pradėjo atrodydama kaip ryškių automobilio šviesų apakintas zuikelis, bet jei migrantų krizės metu komunikuodama ir priimdama sprendimus augo tiesiog akyse ir turbūt laimėjo papildomų taškų, kai Vytautui Bakui užėjo smegenų užtemimas ir jis pavadino ministrę “nužmogėjusia kale”, tai Generolgeite, atvirkščiai, įsivėlė ir liko tokiame gan primityviame konflikte, kuris niekam (išskyrus Skvernelį) neatnešė nieko gero, draskėsi ir taškėsi tokiais pareiškimais kaip:
“Pocius kelia grėsmę nacionaliniam saugumui”.
Po šito pritilo visi, nes čia jau nebe lūpdažiai, aukštakulniai ir prasagstyti marškiniai su mikrofonais, o labai rimtas kaltinimas, kurį reikia pagrįsti. Pocius užvakar pareiškė, kad vis dar laukia įrodymų arba paneigimo, ir planuoja kreiptis į teisėsaugą.
Tokie nepamatuoti ir emocingi šiaip patyrusio politiko pareiškimai kelia tikrų abejonių, ar vienai sudėtingiausių ministerijų vadovaujanti Bilotaitė susitvarko su pareigomis.
Opozicija spaudžia - jiems “kyla abejonių, ar šalis saugi, kai VRM vadovauja Bilotaitė”. Dramos ir populizmo karalienės. O Šimonytė irgi laikosi įsirėmusi - “jeigu turėčiau abejonių dėl Bilotaitės kompetencijos, ministrė Vyriausybėje nedirbtų”.
Turbūt Generolgeitas buvo geriausia proga Šimonytei paaukoti vieną figūrą savo lentoje, manevruojant reitingais ir žvelgiant į vis dar labai toli stūksančius 2024 rinkimų kalnus, bet premjerė, matyt, yra rimtai nusiteikusi iki tų kalnų atplaukti su ta pačia komanda, su kuria ir išplaukė.
Mano vertinimas: 3 aukštakulniai ir 0.5 lūpdažio iš 10
Reitingai (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
22%-27%-19%
Frazė:
“Tikrai neverčiau vadovo nei lūpų dažytis, nei aukštakulnių avėt”
Aušrinė Armonaitė (ekonomika ir inovacijos)
Atrodė, kad Ekonomikos ir inovacijų ministrės postas Armonaitei tinka kaip nulietas. Jauna, idėjų turinti, super energinga politikė ir inovacijos, verslo plėtra - match made in heaven. Praėjus dvejiems metams, Armonaitės reitingai dugne (nors labiau dėl Laisvės partijos vadovės posto, o ne ministrės darbo), o ji pati primena tą užknisančią visažinę klasiokę, kuri kiekvienam klausimui turi atsakymą ir “šmaikštų” komentarą, ir pro akinukus ironiškai žvelgia į aplinką. Gal tai tik sutapimas, bet sarkastiška ministrės veido išraiška ir kietai suspaustos lūpos jau tapo jos vizitine kortele
Armonaitės bėda - kietakaktiškumas, kuris kelia nemažai galvos skausmo ir koalicijos partneriams. Nuo PVM lengvatų iki minimalios algos ministrė draskėsi ir su finansų ministre, ir su pačia premjere. Bet tai nestebina - kai turi jauną partiją, krūvas skeptikų, gauni ministeriją, kuriai vadovavo trys stumbrai Sinkevičiai, o portalai apie tave rašo “Ministrė liko be garbanėlių”, tu turi alkūnėmis kovoti dėl pripažinimo.
Be Galimybių paso, kuris kratė visą Vyriausybę, du įdomiausi pirmosios kadencijos pusės ministrės darbai buvo pažadai dėl ateinančių Taivanio investicijų cunamio (kol kas neįvyko) ir paramos verslui paketo formulavimas, kurį daug kas kritikavo kaip pavėluotą, o ministrė atvirkščiai - gynė kaip netobulai paruoštą, bet labai greitą.
Kol mes patys dar negalime suvokti ateinančios krizės dydžio ir sudėtingumo, o tikrai yra nemažai verslų, pajutusių progą tiesiog pasišildyti rankas ir šaukiančių “vilkas, vilkas”, tol ministerijos paruošto priemonių plano labai smarkiai pulti nereikėtų, ypač jei kitais metais pavyks įgyvendinti pažadą ir iš ministerijos valdomų fondų į verslą investuoti milijardą eurų.
Vienas geresnių Armonaitės sprendimų buvo Inovacijų agentūros įsteigimas, sujungus Verslią Lietuvą, MITA ir Verslo paramos agentūrą.
Atrodo, kad didžiąsias savo politines krizes Armonaitė išgyveno susimokėjusi už tai reitingų žlugimu, bet didysis iššūkis dar priekyje - prasidedant non-stop rinkimų ciklui, kaip jai seksis ir vadovauti šalies ekonomikai, ir mėginti gelbėti skęstančią savo partiją.
Mano vertinimas: 4 sarkastiškos šypsenos iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
13% - 13% - 14%
Frazė:
“Krizelė su Kinija mums turi būti galimybė tapti pačia konkurencingiausia valstybe Europos Sąjungoje”
Jurgita Šiugždinienė (švietimas, mokslas ir sportas)
Švietimo ministras vertinamas pagal tris pagrindinius kriterijus:
Kiek jis prisidėjo prie švietimo proveržio ir mokytojo profesijos pavertimo prestižine
Kiek jame yra Pitrėnienės, tvirtai laikančios visų laikų nekompetentingiausio ministro titulą.
Kiek smarkiai ministras yra dėjęs ant jam primesto sporto reikalų.
Tai ties pirmais dviem kriterijais Šiugždinienė yra kažkur per vidurį - jokio proveržio nematome, bet nėra ir baisinės gėdos jausmo, koks buvo vadovaujant Pitrėnienei. Nėra mokytojų streikų, atlyginimai palengva kyla.
Švietimas ramiai pūškuoja vietoje. Arba, kaip sakė vienos geriausių Lietuvos mokyklų direktorius Saulius Jurkevičius, problemų yra be galo, o valdžia ištempusi kaklą žvelgia į šviesų rytojų, kur mokytojas jau yra be galo prestižinė profesija ir kiekviename rajone veikia supertrooper Tūkstantmečio mokykla.
Šiugždinienė gerai moka adresuoti problemas - taip, linksi ji galva per visą pusę kadencijos, mokytojų trūksta ir tas trūkumas vis auga. Negerai, sutinka ministrė, dar turime daug ką nuveikti, kad mokytojas taptų paklausi profesija.
Deja, deja, dūsauja ministrė, abiturientų matematikos žinios tragiškos, blogai. Tikrai blogai. Ir tas toks klasikinis biurokrato gūžtelėjimas pečiais - “yra kaip yra”.
Lyg ir kažką darom, dedam pleistrus ant lūžusio kaulo, o problemos, kaip minėjo Jurkevičius, tik palengva gilėja kaip kariesas burnoje.
Iki mokytojo tapimo prestižine profesija liko dveji metai. Panašu, kad per tuos dvejus metus ministrei reikės labiau rūpintis, kad apskritai dar liktų, kas nori mokyti.
Konservatorių rinkiminėje programoje žadėtos “Tūkstantmečio mokyklos” kelią skinasi labai lėtai - dabar optimistiškai žadama, kad veikti programa pradės kitų metų pavasarį, o antrasis etapas spalį iki rinkimų likus mažiau nei metams. Matant, kiek kritikos programa sulaukia iš opozicijos, spėju, kad pasikeitus valdžiai šita idėja bus numarinta net ir nepradėjusi normaliai veikti.
Pagirti Šiugždinienę galima už greitai ir efektyviai sutvarkytą ukrainiečių pabėgėlių vaikų mokymo procesą ir už tai, kad toliau nuosekliai laikosi bendro kurso ir jai primestu sportu nei rūpinasi, nei jį supranta, nei jis jai patinka. Normalu.
Mano įvertinimas: 4 vadovėliai iš 10
Reitingai (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
18% - 16% - 14%
Frazė:
Aš atėjau čia ne tam, kad gerai atrodyčiau, o tam, kad įgyvendinčiau tai, kas yra svarbu
Simonas Gentvilas (aplinkos apsauga)
Jeigu reikėtų rinkti mažiausiai pastebimą ir tykiausią ministrą, be abejo, tai būtų Simonas Gentvilas ir jo aplinkos apsauga. Medžių gynėjai susidomėjo vaikų teisėmis, po to teise nesiskiepyti, po to šeimų maršais ir dar prireiks laiko, kol jie atsimins, kad reikia gi ir Lietuvos gireles apginti.
Sekdamas Lietuvos žiniasklaidos straipsnius neradau nei labai didelių aplinkos ministro darbų, nei didelių skandalų. Diskusijos dėl taršos mokesčio, klimato kaitos, želdynų plotų, verslinės žvejybos - toks mirguliuojantis bendras fonas, kuris netrukdo ministrui kažką veikti.
Pats ministras tarp nuveiktų darbų išskyrė renovacijos populiarinimą ir statybų paprastinimą - tai vadinkim elementariąja viešojo sektoriaus higiena. Jei tikėtumėmės, kad Gentvilo vedama Lietuva taptų lydere kalbant ir veikiant dėl klimato kaitos, tai nieko panašaus.
Tiesa, buvo jau budintys opozicijos bandymai lyg ir interpeliuoti ministrą, bet atrodo, kad patys nesugalvojo už ką, o vienintelis garsiau nuaidėjęs skandalas buvo skandalas su atleista iš darbo Aplinkos apsaugos departamento vadove Olga Vėbriene.
Mano įvertinimas: 4 žali lapai iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
16% - 16% - 17%
Frazė:
Nėra mokslų, kaip būti ministru, nėra jų ir kaip būti tėvu
Simonas Kairys (kultūra)
Turime gražią tradiciją, kai niekas nenori būti Kultūros ministru ir partijoms derantis dėl ministerijų, šita tampa tarsi balastu. Sklando legendos, kaip Kultūros ministeriją gavęs Uspaskichas spjaudėsi ir skambino visais telefone išsaugotais numeriais ieškodamas, kas nori būti kultūros ministru.
Ir buvo blaškymosi - nuo rašytojų ir dainininkų, iki nieko bendro su kultūra neturinčių žmonių. Simono Kairio CV irgi signalizuoja, kad savo karjeroje ministras su kultūra siejosi tiek, kad buvo Matijošaičio vicemeras, o kai kiekvieną dieną dirbi su chamu ir seksistu, tai turbūt grįžęs namo norom nenorom pasiimi knygą paskaityti, kad nusiramintum.
Apie Kairio veiklą žiniasklaida rašo mažiausiai iš visų ministrų. Na, taip yra - kultūra buvo ir, deja, yra viešojo lauko podukra. Daugiausiai energijos ministras skyrė kovodamas su rusiškosios ir sovietinės kultūros ir istorijos likučiais Lietuvoje - aktyviai ragino demontuoti Cvirkos paminklą, įstatymiškai prisidėjo prie sovietinių balvonų griovimo akcijos, pervadino Lietuvos rusų dramos teatrą, siūlė sankcionuoti dar daugiau rusiškų TV kanalų, spaudė renginių organizatorius nekviesti prieštaringos reputacijos atlikėjų, užsienio renginiuose tvirtai gynė Lietuvos poziciją Ukrainos klausimu.
Kai kada jo retorika iššaukė dviprasmišką reakciją, ar ministras nepradėjo raganų medžioklės ir ar neperžengė savo kompetencijos ribų, kai Kairys pareiškė:
“Tuminas privalo būti atleistas arba Mažojo teatro direktorius deda pareiškimą ant stalo”.
Labai abejoju, ar kultūros ministro reikalas yra komentuoti privatų Naisių festivalį ir džiaugtis, kad festivalis bliūkšta, o atlikėjų vertybės ir pilietinė pozicija tampa svarbiau už honorarus.
Net ir skandalų prasme Kultūros ministerija lieka antrame plane - na, planavo įsigyti prabangius baldus ministro kabinetui iš partiečio įmonės. Po to baldų atsisakė. Kokia kultūra, tokie ir skandalai.
Mano įvertinimas: 4.5 prabangūs foteliai iš 10
Reitingai (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
11% - 13% - 14%
Frazė:
Naisių festivalis galėtų tapti paveldu, pažindinančiu su viduramžių tradicijomis: raganų deginimu ir žmogaus teisių ribojimu
Marius Skuodis (susisiekimas)
Sakai Skuodis, girdi baltarusiškos trąšos. Sakai baltarusiškos trąšos, girdi kas jums krw negerai su galva. Toks teiginys ypač tiko pernai gruodį tvyrojusiam absoliučiam chaosui, strėlių nukreipinėjimui vieni nuo kitų, taškymuisi atsistatydinimo pareiškimais ir kaltųjų paieškomis.
Trąšos važiavo ir važiuos
Taip maksimaliai arogantiškai pareiškė Birių krovinių terminalo vadovas Vidmantas Dambrauskas ir tarsi peržengė raudoną liniją, kur politikai ūmai liovėsi rietis ir piktai į jį sužiuro.
Trąšos negali važiuoti ir taškas
Pareiškė ministras Skuodis. Dambrauskas jau nebe BKT vadovas, įmonės valdymas iškeltas į Šveicariją, o susisiekimo ministras, paaukojus “Lietuvos geležinkelių” vadovą iš balos išlipo sausas ir postą išsaugojo, nors prarado visus turėtus visuomenės palankumo reitingus.
Tai buvo pirmas rimtas signalas, kad Šimonytė nusiteikusi nieko savo vyriausybėje nekeisti.
Kaliningrado tranzitas tapo antruoju išbandymu ministrui ir vėl panaši situacija - nesusikalbėjimas, konfliktai ir politologų teigimu, vyriausybės darbo brokas. Įdomu, kad abiem šiais atvejais matome lyg du brolius - vyresnįjį ir jaunesnįjį. URMo Gabrielius įvelia Susisiekimo Marių į bėdą ir kalti lieka abu.
Būdamas nepartiniu, tik labai sąlyginiu Laisvės partijos kandidatu ir dirbęs viceministru valstiečių vyriausybėje Skuodis turėjo daug manevro laisvės ir abiejuose skandaluose kaltas daug labiau liko Landsbergis.
Tačiau iš darbų kažko labai apčiuopiamo nesimato, labiau buvo matomas Šiugždinienę primenantis ministro linksėjimas galva, kad “taip, taip, čia labai prasta situacija, reikia kažką daryti” - taip, Molėtų kelias labai prastas, reikia kažką daryti (RKD), Lietuvos paštas vis dar neefektyvus, RKD, oro uosto terminalas perkrautas, pastatas baisus, RKD, rusiška vėžė blogai RKD, trūksta avia krypčių iš Lietuvos, RKD, ai, ne, nieko nereikia daryti, nes skrydžių skatinimui pinigų nėra.
Ministro arkliukas yra elektra ir vandeniliu varomi automobiliai, kuriuo jis išdidžiai įvažiavo į Litexpo rūmus ir pažadėjo per dešimt metų mus visus persodinti į elektromobilius. Bet dėl to RKD, tai lauksim.
Kaip vieną iš didelių sėkmių Skuodis pristatė paleistą keleivinį traukinį iki Krokuvos. Lietuvos geležinkeliai sako, kad bilietus šluoja. Na, gal. Maršrutas trunka 13 valandų, LTG įspėja, kad nuo Varšuvos užkandžių ir gėrimų įsigyti galimybės nėra, WiFi lenkiškame traukinyje neveikia. Skamba kaip svajonių kelionė.
Mano įvertinimas: 5 elektromobiliai iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
8% - 16% - 15%
Frazė:
“Belaruskalij“ avansai neįkrito patys
Ewelina Dobrowolska (teisingumas)
Nors labai palaikiau Eweliną kovoje prieš tomaševskininkus ir džiaugiausi, kad Laisvės partija ją delegavo į ministres, tačiau po jos pirmo interviu pas Jakilaitį, kur ministrė klupinėjo ties kiekvienu klausimu, ir ypatingai nerangiai mėgino išsisukti nuo klausimo, ar ji neišlaikė advokato egzamino, susiėmiau už galvos manydamas, kad čia bus ministrė - vaikštanti tragedija.
Įpusėjus kadencijai galiu pasakyti, kad klydau, tikrai ne vaikštanti tragedija ir tikrai yra prastesnių ministrų, o Dobrowolskos atveju manau, kad suprasdama, jog gavo unikalų šansą ir žinodama, kad bus negailestingai drožiama dėl nebaigto magistro, neišlaikyto advokatūros egzamino ir darbo “tik” advokato padėjėja, maksimaliai stengėsi, mokėsi ir augo.
Nuosekliai dirbo dėl to, kad Rusija būtų patraukta atsakomybėn dėl karo nusikaltimų, įgyvendino vieną savo kertinių tikslų - įteisinti w, x ir q raidžių naudojimą asmens dokumentuose, diegė naujas nuostatas skatinant nepakantumą korupcijai.
Pati sugebėjo ( kas žinant karštą jos būdą) neįsivelti į skandalus (nuolatiniai pasikandžiojimai su Širinskiene nesiskaito, čia labiau jau Youtube comedy sketchams tinkantys epizodai). Tačiau bent kol kas jos siūloma bausmių vykdymo sistemos reforma sulaukia stipraus pasipriešinimo.
Vienas didžiausių ministrės pralaimėjimų - atmestos visos trys Lietuvos siūlytos kandidatūros į Europos žmogaus teisių teismą. Esą netinkamai vykdyta nacionalinė atranka, o dar didesnis akmuo į Dobrowolskos daržą - kuluaruose sklandantys gandai, esą Europos struktūroms užkliuvo atranką vykdžiusios ministrės išsilavinimas.
Jai tenka aiškintis ir dėl laisvai įvairiomis priemonėmis bendraujančio kalėjime sėdinčio Paleckio, ir dėl didžiulių teisėjų krūvių ir nepakankamo atlyginimo.
Mano įvertinimai: 5.5 Bukovskio tatuiruočių iš 10
Reitingai (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
8% - 10% - 10%
Frazė:
“Girdėjau apie save, kad plaukioju su įkalinimo įstaigoms paslaugas teikiančiais verslininkais, nors paniškai bijau vandens”
Gintarė Skaistė (finansai)
Daug kam netikėtai įveikusi “promilių skaistyklą” ir gavusi premjerės pasitikėjimą labai svarbioje ministerijoje Gintarė Skaistė, regis, posūkyje neišlėkė (labai atsiprašau už medinį).
Patį pagrindinį savo darbą ji atliko kokybiškai - abu Skaistei patikėti šalies biudžetai buvo priimti sklandžiai, tik su budinčiais opozicijos paniurnėjimais, o šiaip įvertinti kaip “adekvatūs” - atlyginimai ir pensijos auga, kelių tipų kompensacijos gyventojams už dujas, elektrą ir šildymą.
Aišku, yra beveik 5% BVP deficitas, tačiau tokiu sudėtingu metu turėti subalansuotą biudžetą yra neįmanoma. Taip pat Skaistė sekė savo pirmtakų ministrų pavyzdžiu ir tryliktą kartą nedavė pinigų Antanui Vinkui, kuris prašė lėšų Kretingos žiemos sodo stogui. Jeigu tas stogas per 13 metų neįgriuvo, tai gal ir nelabai jį reikia taisyti.
Prie Finmino privalumų galima pridėti sėkmingai išleistą euroobligacijų emisiją, stiprėjančią ambiciją Lietuvą sukti fintecho keliu.
Taip pat ministrė antrus metus iš eilės pakartojo, ką visiems labai patinka girdėti - kad jokių naujų mokesčių nebus. Patinka.
Ko Skaistei nereikėtų daryti, tai viešai prognozuoti, nes čia nesisekė. Pernai liepą ji jokios krizės neprognozavo ir atvirkščiai ruošėsi post-covidiniam šuoliui, pernai gruodį tvirtino, kad infliacija neaugs, o ministerija skaičiavo, jog šiemet stabilizuosis energetinių žaliavų kainos ir vidutinė infliacija lėtės iki 4%, šiemet gegužę ministrė tikino, kad infliacija jau pasiekė savo piką.
Always look on the bright side. XXI amžiuje Lietuva turėjo tikrai neblogus finansų ministrus - nuo Grybauskaitės iki Šapokos, o Skaistė man yra toks Kreivys su pliuso ženklu. Technokratė, iš kurios daug nesitikėjai, bet nustebai gavęs.
Mano įvertinimai: 7 žiemos sodai iš 10
Reitingai (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
18% - 20% - 21%
Frazė:
“Seimo nario pasiūlymui tenkinti finansinių galimybių nėra (pakartoja 30 kartų)
Gabrielius Landsbergis (URM)
Labiausiai poliarizuojantis ministras. Jis galėtų nieko nesakyti ir nieko nedaryti, bet vis tiek dalis kauktų, kad čia blogiausias visų laikų ministras, nes landsbergis, o kitai daliai jis vaikščiotų per vandenį ir papenėtų visus alkstančius. Kodėl? Nes Landsbergis.
Vertinant objektyviai - dėlioti užsienio politiką Lietuvoje nėra sudėtinga. Generalinė šalies kryptis aiški, ją sėkmingai vykdė ir anksčiau buvusios vyriausybės suprasdamos, kad nereikia griauti to, kas veikia ir palikdamos dirbti Linkevičių.
Prieš rinkimus ir per rinkimus faktiškai Šimonytės šešėlyje tūnojęs Landsbergis labai greitai išlindo gavęs solidų ir pragmatiškai veiklai tinkamą postą, energingai ėmėsi veiklos, tapo matomas ir vertinamas pasaulio žiniasklaidoje, o prasidėjus karui Ukrainoje apskritai tapo vidutinio galingumo hidroelektrine.
Neslėpsiu, man labai patinka “vanagiška” Lietuvos politika Rusijos atveju, kai nereikia vainoti užsienio politikos formuotojų dėl neryžtingumo ar trypčiojimo vietoje, o neretai netgi tenka sau pasakyti “na, tikrai kietai”.
Vien per šiuos du mėnesius Landsbergis buvo Kijeve, Osle, Briuselyje, Atėnuose, Berlyne ir visiems Europos politikams kartojo Lietuvos žinutę - Ukrainai reikia daugiau pagalbos, Ukrainai reikia ne užuojautų, o tankų, palikti Rusiją nepralaimėjusią yra toksiška ir nesvarbu, ką šiuo atveju kalba Macronas, Scholtzas ar kiti Europos didieji.
Lietuva užsienio politikoje tikrai žaidžia aukštesnėje lygoje nei jai derėtų, gal Diplomatijos Sąžinė Žygis Pavilionis, švelniai tariant, perspaudžia vadindamas Landsbergį su Truss broliu ir seserim, kurie formuoja G7 politiką, tačiau į mūsų užsienio reikalų ministro žodžius pasaulio politikai įsiklauso. Ir ne tik politikai - tiek Landsbergis, tiek Šimonytė yra dažni svečiai CNN, BBC ir kitų didžiųjų žiniasklaidos priemonių eteryje - ir praėjo jau tie laikai, kai klausantis Lietuvos politikų degė žandukai iš gėdos.
Žandukai truputį užsidegė po Kaliningrado tranzito skandalo, kur URMą ir Landsbergį daužė, kas netingėjo ir buvo už ką - situacija buvo sufuckupinta. Kai jau net Dalia Grybauskaitė, retai kada kritikuojanti Šimonytės vyriausybę, pareiškė, kad vyksta “kinkų virpinimas”, Landsbergis dar turėjo teisintis, kad visai dėl to neįsižeidė (suprask, tikrai įsižeidė) ir yra dėkingas (tikrai nėra) už dar vieną galimybę paaiškinti.
Viena didesnių ministro bėdų - totali konfrontacija su Aukštu ir Gražiu. Nausėda nepatempia varžytis su Landsbergiu nei iškalba, nei charizma, nei realia įtaka, todėl niršta, trypia kojomis ir mano, kad Landsbergio interpeliacijos klausimai labai pagrįsti, o pačiam Landsbergiui dar trūksta politinės išminties nemurkdyti prezidento veidu į balą, duoti vieną kitą saldainį ir paimti pavyzdį iš Linkevičiaus lankstumo.
Ir vidinėje politikos virtuvėje ministrui jau kaip partijos lyderiui klasikinė konservatoriška “mes žinome geriausiai” komunikacija jau ne kartą kišo koją, kaip ir jaučiamas asmeninis nerimas dėl savo politinės ateities partijoje daugėjant naujų žvaigždžių ir Šimonytei pagaliau tapus jos nare, bet kai Gabrielius išvažiuoja į užsienį ar įsijungia Twitterį - galima tikėtis ne blogiausio, o atvirkščiai - geriausio. Ir tai jau yra didelis pasiekimas.
Mano įvertinimas: 8 termorūbai iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
15% - 20% - 19%
Frazė:
“Palikti Rusiją nepralaimėjusią yra toksiška”
Monika Navickienė (socialinė apsauga ir darbas)
Antroje vietoje vadinamąjį “Motinos Vilijos” vaidmenį gavusi Monika Navickienė. Iš tiesų, vadovaudamas SADM - didink pensijas, pašalpas ir išmokas, ir gali sau švilpauti ir ruoštis aukštesniam postui - žiūrėkit, kaip sėkmingai “pensininkų motinos” įvaizdis katapultavo Blinkevičiūtę į nevarginančią tarnybą Europarlamente.
Navickienė nuo Blinkevičiūtės skiriasi tuo, kad jai iš tiesų rūpi. Tai nesunku įžvelgti skaitant jos interviu ar klausantis pasisakymų. Taip, ji yra ištikimas partinis kareivis ir tuo didžiuojasi, gal todėl ir problemų partijai ir strėlių sukelia mažiausiai.
Kritiką Navickienei gali pavadinti “kuklia” ir tai jau pritempus - socialdemokrato Syso pamurmėjimai, kad vargu, ar Navickienės reformos sukurs “rojų” neįgaliesiems ar pensininkams - tai ir baisiausia, ko sulaukė ši konservatorių ministrė.
O pinigų kranelis čiurlena - pensijos kyla antrus metus iš eilės, kitais metais numatytas 12% augimas, motinystės išmokos auga 16%, ligos išmokos - 8,5%, MMA didėja, bazinė pareiginė alga didėja, Sodros biudžetas perteklinis.
Ministrė sėkmingai susitvarkė su karo pabėgėlių apgyvendinimu ir socialine rūpyba, nuosekliai vykdo, kaip ji pati sako - “savo širdies reformą” - Negalios reformą, kurią įgyvendinus atsiras galimybių daugiau paslaugų teikti vieno langelio principu, atsiras tobulesnis negalios vertinimo modelis, bus optimizuotas su neįgaliaisiais dirbančios institucijų darbas.
Į kiek skandalų ar komunikacinių krizių per dvejus metus pateko ministrė? Lygiai 0.
Nenuostabu, kad jauna, energinga ir gerai besitvarkanti ministrė matoma kaip vienas iš konservatorių ateities kozirių. Ji (gal labiau dėl akių) buvo minima kaip viena iš kandidačių į Vilniaus mero postą, dabar rimtai diskutuojama apie jos šansus pakeisti Landsbergį partijos pirmininko vietoje. Pati ministrė labai teisingai komunikuoja, kad koncentruojasi tik į savo tiesiogines pareigas. Tikėtina, kad iki kadencijos pabaigos jos reitingai ir vertė partinėje šachmatų lentoje tik išaugs.
Mano įvertinimas: 8.5 širdies reformos iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
28% - 30% - 25%
Frazė:
“Su Seimo ir Dievo pagalba stengsimės priimti Negalios reformą”
Arvydas Anušauskas
Ar kas nors nustebot? Niekas nenustebot. Karo Ukrainoje akivaizdoje ministras Anušauskas elgėsi tiesiog idealiai - ne tik veiksmo prasme, kai būtent Lietuvos KAM tapo viena pirmųjų pradėjusi tiekti ginkluotę Ukrainai, bet ir komunikacine prasme, kai iš pradžių nuramino visus, kurie jau planavo bėgti prie bankomatų ir antrą kartą užsipirkinėti grikių, o po to, kai ministro širdyje atsigavo ir publicistas, kuris kaip laikrodis kiekvieną ankstų rytą ėmė publikuoti savo įžvalgas ir aktualijas apie vykstantį karą.
Nepamenu, ar kuris nors ministras būtų taip nuosekliai ir aiškiai komunikavęs, ir realiai tapęs visuomenei reikalingos informacijos žiniasklaida. Aišku, gal aš šiek tiek subjektyvus, tačiau jo entuziazmas bendradarbiauti su pilietine visuomene perkant sunkiąją ginkluotę Ukrainai irgi sveikintinas, nors neabejoju, kad ir ministro PR komanda puikiai suvokė teigiamus tokio bendradarbiavimo aspektus, kurie gali siekti ir 2024 metus.
Kaip ir Gabrieliaus treningas, taip ir Arvydo kelnės tapo didžiausiu “skandalu”, kai jis sudalyvavo vieno madų žurnalo fotosesijoje tarsi reklamuodamas kelnes ir marškinius, prie kurių buvo prirašyti brendai ir kainos.
Foto: 15min.lt
O jei rimčiau, turbūt labiausiai Anušauskas nepataikė įsivėlęs į viešą diskusiją su Kasčiūnu dėl vokiečių brigados, tačiau pats ir užgesino gaisrą pripažinęs klaidą.
Tuo pačiu reikėtų atkreipti dėmesį, kad dėl savo geros komunikacijos laimi pirmiausia pats Anušauskas, o reitingus generuojančios kalbos ne visada patinka kitoms ministerijoms, partijos bičiuliams ir pačiam partijos lyderiui Gabrieliui Landsbergiui. Kaip sakoma, vidinių rietenų dar niekas neatšaukė.
Dar viena silpnoji ministro grandis yra asmeninėje plotmėje - ministro žmonai irgi norisi pabūti dėmesio centre, bet kai kurie jos pareiškimai, pavyzdžiui, kad apie karą jį sužinojo anksčiau už visus, gali sukelti vyrui rimtų problemų. Šiuo atveju į priekį kaip Verstappenas šoko Širinskienė su įtarimais, kad atskleista valstybinė paslaptis, bet kadangi Agnė tik reaguoja kaip Verstappenas, o važiuoja kaip Latifis, tai niekas labai neatkreipė dėmesio. Dar vienas toks ministrienės faux pas gali atkreipti rimtesnių žaidėjų dėmesį, ypač artėjant laikui, kai TS-LKD reikės apsispręsti dėl savo kandidato į Daukanto aikštę.
Mano vertinimas: 9 stingeriai iš 10
Reitingai: (palankus vertinimas 2021 gruodį, 2022 birželį ir 2022 lapkritį):
33% - 45% - 45%
Frazė:
Iš kai kurių politikų reikėtų surinkti telefonus ir neleisti skambinti Putinui
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Andrius Tapinas to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.