Skaidrinam Seime. Įrangos čempionai ir nesuvokiamos sumos už Džiugelio ataskaitas
Daugiausiai pinigų įrangai išleidusių parlamentarų šešetukas
Skaidrinam toliau dirba Seime ir šiandien du pjūviai - labai stebinančios vieno Seimo nario išlaidos veiklos ataskaitoms ir pagrindiniai parlamentarai, kurie susipirko daugiausiai kompiuterinės įrangos.
Pradėkim nuo konservatoriaus Justo Džiugelio
Pirmą kartą suskaičiavęs jo išlaidas Seimo nario veiklos ataskaitoms ruošti likau nesupratęs - kaip įmanoma ataskaitai spausdinti ir platinti per trejus metus išleisti daugiau kaip 23 000 eurų
Esame spausdinę leidinius milžiniškais tiražais - po 300 000 egzempliorių - ir jie tiek nekainavo, kiek išleido Džiugelis. Ir koks absurdas būtų Seimo nariui išleisti daugiau kaip 20K mokesčių mokėtojų pinigų, kad išleistum leidinį apie savo veiklą pusės milijono tiražu?
Natūralu, kad nuėjau gilintis. Ir kuo labiau gilinausi, tuo stiprėjo įtarimai, kad šitos išlaidos neturi nieko bendro su veiklos ataskaitos spausdinimu ir platinimu, o labiau su kitais - ne tik negražiais, bet ir greičiausiai gan neteisėtais dalykais.
Justas Džiugelis trejus metus Seimo buhalterijai pateikia sąskaitas, kurias už Seimo nario ataskaitų rengimą jam išrašo vienas ir tas pats žmogus - pagal individualią veiklą dirbantis Mindaugas Ardišauskas. Štai keli tokių sąskaitų pavyzdžiai iš skirtingų metų
2021 rugsėjis
2022 balandis
2023 sausis
2023 spalis
Panašu, kad ataskaitos suma net nėra tiksli, nes suskaičiavęs visas Ardišausko sąskaitas, kurias pateikė Džiugelis, gavau dar didesnę sumą: daugiau kaip 26 000 eurų.
Ardišauskas išrašė sąskaitas visais 2021-2023 metų mėnesiais išskyrus 2021 liepą ir rugpjūtį, 2022 gegužę, birželį, liepą ir rugpjūtį.
Visus 2023 metus Ardišauskas išrašinėjo, Džiugelis pateikinėjo, o mes mokėjome po 1000 eurų per mėnesį.
Džiugelis nori mus įtikinti, kad:
a) jam kiekvieną mėnesį reikėjo spausdinti ir platinti Seimo nario ataskaitą. Kas yra tiesiog absurdas. Beje, Džiugelis yra išleidęs vieną elektroninę keliolikos puslapių ataskaitą apie savo veiklą 2020-2022 metų kadencijoje. Vieną. Keliolikos puslapių. Spėju, kad paruoštą už kelis šimtus eurų.
b) Ardišauskas kiekvieną mėnesį jam ruošdavo, spausdindavo ir platindavo ataskaitą.
Mindaugą Ardišauską aš, beje, puikiai pažįstu.
Jis iki 2016 metų buvo vienos didžiausių PR agentūrų “Fabula” (buvę “Viešųjų ryšių partneriai”) akcininkas ir generalinis direktorius. Vėliau akcijas pardavė ir tapo nepriklausomu politiniu konsultantu, įkūrė savo agentūrą, kurį laiko buvo Lietuvos darbdavių konfederacijos valdybos nariu, o dabar nuo vasario tapo Atsakingo lošimo verslo asociacijos vadovu, kitaip tariant lošimų organizatorių lobistu.
Rimtas bičas.
Ir Seimo narys jam trejus metus moka po 1000 eurų per mėnesį, kad jis kas mėnesį rinktų medžiagą, maketuotų, spausdintų ir platintų jo veiklos ataskaitą?
Seimo narys Džiugelis raštu pateikė savo poziciją:
Svarstėme rengti ir viešinti mėnesines veiklos ataskaitas, tačiau ilgainiui buvo nuspręsta kasmėnesinių ataskaitų neviešinti, nes daugelis darbų yra tęstiniai. Veiklos komunikacijos planuotės buvo rengiamos kiekvieną mėnesį, tačiau neformalizuota forma. Formalios veiklos ataskaita buvo paskelbta už 2020-2022 metus
M. Ardišausko paslaugos buvo finansuojamos iš eilutės, kuri apima konsultacijas dėl viešosios/politinės komunikacijos, socialinių tinklų įrašų, pranešimų žiniasklaidai ir kalbų parengimą
Realybė yra kitokia.
Mindaugas Ardišauskas buvo politinių kampanijų konsultantas ir 2020 metų birželį pasirašė komunikacijos paslaugų teikimo sutartį su tuo pačiu Justu Džiugeliu, kad talkintų jam Seimo rinkimų kampanijoje.
Ką tai reiškia?
O gi tai, kad Justas Džiugelis trejus metus pagal greičiausiai fiktyvias sąskaitas mūsų pinigais mokėjo savo politiniam konsultantui.
Tiesa, pavyko rasti ir net dvi sąskaitas, kuriose yra nurodoma, jog jos skirtos Seimo nario ataskaitos spausdinimui ir platinimui.
Bet vėlgi - ir čia fizinis asmuo pagal individualią veiklą. Ieva Vasiliauskaitė. Patikrinus internete randu, jog Ieva Vasiliauskaitė pagal sutapimą buvo ir vienos TS-LKD Vilniaus rajono (čia Džiugelio vienmandatė) rinkimų kampanijos iždininkė.
O gal tik sutapimas, kad toks pat vardas ir pavardė. Bet kuriuo atveju - per visą kadenciją tokių sąskaitų yra tik dvi. Kiti Seimo nariai, kurie iš tikrųjų rengia ataskaitas, pateikia sąskaitas iš spaustuvės, platinimo tarnybų ar netgi teksto redaktorių.
P.S. Papildymas po tiesioginės Laisvės TV laidos
Joje dalyvavęs Justas Džiugelis teigė, kad tokius pinigus mokėjo ne už sausas ataskaitas, o už pranešimų spaudai ir Facebooko įrašų rengimą, kadangi jo patarėjai nėra kvalifikuoti tokius dalykus padaryti, tam prireikė jo buvusio politinio konsultanto ir kaip suprantu iš paties Seimo nario - asmeninio draugo pagalbos, už kurią buvo sumokėta 26 000 eurų.
Kitas Skaidrinam pjūvis - kompiuterinė įranga ir telefonai. Jau kalbėjom apie tuos Seimo narius, kurie brangią techniką pirko paskutinėmis leistinomis dienomis (likus mažiau nei 12 mėnesių iki kadencijos pabaigos technikos įsigyti negalima), o dabar tie, kuriems įrangos per trejus kadencijos metus prireikė daugiausiai.
Skaitydami turėkite omenyje, kad Seimo kanceliarija aprūpina Seimo narius kompiuteriais ir telefonais. Ne pačiais naujausiais, bet aprūpina: pavyzdžiui, Seimo nariams buvo pasiūlyti Samsung Galaxy 22 telefonai, jų patarėjams - paprastesni kompiuteriai ir telefonai.
Sąrašo viršuje - du Jovaišos, dvi skirtingos istorijos, bet konservatorius Sergejus yra labiausiai pamėgęs prekintis už mokesčių mokėtojų pinigus.
Sergejus Jovaiša
2021 metus Sergejus Jovaiša pradėjo nuomodamasis kažkokią techniką iš bendrovės Update už 288 eurus per mėnesį.
2021 birželį jis įsigijo Macbook Air kompiuterį, o liepą Iphone 12 Pro Max telefoną už daugiau kaip 1500 eurų.
MacBooko Sergejui ilgam nepakako, nes lapkritį jis perka kitą kompiuterį Lenovo ThinkBook už 1310 eurų.
Ir tuo pačiu toliau nuomojasi įrangą, o 2022 metais sudaro naują įrangos nuomos sutartį su ta pačia bendrove jau už rimtesnę 439 eurų per mėnesį sumą.
Šį kartą ataskaitose galima pamatyti, ką Jovaiša nuomojasi:
Lenovo ThinkBook kompiuterį (dar vieną)
LED monitorių
lazerinį printerį
Iphone 13
Tada 2022 birželį jis perka labai mįslingai pavadintą dalyką “biuro įrangos ryšio komplektą su priedais” už 990 eurų. Spėju, kad dar vienas telefonas.
Vadinasi, Jovaiša jau turi du Lenovo ThinkBook kompiuterius, vieną Macbook Pro ir tris telefonus - Iphone 12, Iphone 13 ir “biuro įrangos ryšio komplektą”
2022 spalis dar vienas keistas pirkinys - “nuotolinio kompiuterinio ryšio įrenginys” už 738 eurus.
2022 lapkritį Sergejus dar pasipildo įrangos kolekciją už mūsų pinigus. Jis perka HP ProBook 450 G9 kompiuterį už 1535 eurus ir Samsung Galaxy S22 telefoną už 1418 eurų.
Jau turim - keturis kompiuterius ir keturis telefonus.
2023 kovas - Sergejus toliau perka. Šį kartą “mobilaus ryšio įrenginys” už 840 eurų. Tai turbūt dar vienas telefonas.
2023 spalį Seimo nariui prireikia dar vieno nešiojamojo kompiuterio HP Elite Book 860 G9 už beveik 2000 eurų.
Čia jau paskutinis pirkinys, po to jo gruodį seks kažkurio iš HP pagrindinės plokštės keitimas už 648 eurus.
Ir visus 2023 metus Jovaiša tvarkingai moka mėnesinę 439 eurų nuomą už mano jau minėtus daiktus.
Suveskime galus. Sergejui Jovaišai jo parlamentinei veiklai 2021-2023 metais prireikė penkių kompiuterių: Macbooko, Lenovo ThinkBooko, HP Probooko, HP EliteBooko ir nuomojamo Lenovo ThinkBooko
Bei greičiausiai penkių telefonų: Iphone 12, Iphone 13, Samsung Galaxy ir dviejų neaiškiai pavadintų
Bendra suma viršija 25 000 eurų. Gudrusis lapinas tikrai atitinka savo pravardę.
Eugenijus Jovaiša
Sergejaus bendrapavardis Eugenijus iš LVŽS frakcijos pasižymėjo šiek tiek kitaip. Seimo narys, profesorius, buvęs Vilniaus pedagoginio universiteto rektorius pasirodo yra ir patyręs IT specialistas, pats konstruojantis galingus kompiuterius.
2021 metais jis už parlamentines lėšas turi net tris įrangos nuomos sutartis su bendrove Varlė už 99, 143 ir 145 eurus. Kas nuomojama - sąskaitose nenurodoma.
Tada prasideda įdomiausi dalykai.
2021 liepą akademikas perka Asus Intel Z590 RogMaximusXIII Hero.
Tenka googlintis, kas tai yra. O tai yra galinga žaidimų kompiuteriams skirta motininė plokštė, kurią Asus taip ir pristato “gaming motherboard ready to take the helm of your high-end gaming build”. Beje, ROG yra “Republic of Gamers” trumpinys.
Eugenijus Jovaiša toliau komplektuojasi savo kompiuterį.
Rugpjūtį jis perka Intel CPU Core i9, kuris tuo metu pristatomas, kaip greičiausias žaidimų procesorius rinkoje.
Su tokia rimta technika gręsia perkaitimas, todėl lapkritį Seimo narys perka aušintuvą ASUS Tuf Gaming. Čia jau turbūt nereikia detalizuoti, kam jis skirta.
Tą patį lapkritį Jovaiša įsigija ASUS BW-16 išorinį optinį diską ir 2 terabaitų talpos kietąjį diską. Metus jis pabaigia su Airpodsais.
Paklaustas, kam jam reikėjo tokios įrangos komplektacijos, Seimo narys paaiškino:
“Aš dariau mokslinį šviečiamąjį darbą “Gintaro kelias” ir dėlto reikėjo galingo kompiuterio, kad būtų galima dirbti su dirbtiniu intelektu”
2022 metais Jovaiša pasirašo naujas nuomos sutartis su Varle ir šį kartą jau galima matyti, kas yra nuomojama.
Už 153 eurus per mėnesį nuomojamas ASUS Fx506HM-AZ884. Tai yra pradedantiesiems geimeriams skirtas ASUS TUF Gaming F15 klasės laptopas.
Keistesnė yra kita nuomos sutartis už 173 eurus per mėnesį. Jovaiša nuomojasi serverį Synology DiskStation DS 920+ 40 TB.
Kam Seimo nariui reikalingas toks serveris - didelė mįslė.
Dar viena nuomos sutartis su Varle už 102 eurus lieka neaiški.
Bet, matyt, talpos Jovaišai greitai pritrūksta, nes jis kovą perka HDD Western Digital Gold 12 terabaitų talpos diską, vėliau belaidės prieigos tašką NSW Ubiquiti UAB-AC-Pro.
O 2023 metais pasipila telefonai. Seimo narys išsimokėtinai įsigija Iphone 14 Plius, Iphone 14 Pro, šiek tiek vėliau Samsung Galaxy S23 ir paskutinėmis dienomis kai dar galima pirkti įsigija brangųjį Samsung Galaxy Fold5 už 1875 eurus. Ir dar kažkur įsimaišo planšetinis kompiuteris Xiaomi.
Paklaustas apie keturis telefonus vienu metu Seimo natys jau susinervino
Dievuliau tu mano. Jie reikalingi mano veiklai. Jeigu jums atrodo, kad aš pažeidžiau, tai atiduokit Etikai ir tegul aiškinasi. Gal kai kam ir atrodo daug. Man neatrodo.
Dar vienas įdomus niuansas, nesusijęs su įranga, Eugenijus Jovaiša išleido daugiau kaip 4300 mūsų eurų - rėminimui. Kaip pats paaiškino - savo piešinių rėminimui.
Į klausimą, ar planuoja grąžinti įrangą, jei 2024 metais nebus išrinktas Eugenijus Jovaiša atsakė:
Atsakymas labai paprastas. Tai yra - ar aš pažeidžiau ar aš nepažeidžiau. Aš nieko nepažeidžiau.
Aidas Gedvilas
Gedvilas atsinešė savo turimą techniką į Seimą parodyti žurnalistams ir neslėpė, kad jam atrodo visiškai normalu už ne savo pinigus kasmet įsigyti naujausią Iphono versiją.
Jis nuoseklus.
2021 metais jis nuomojosi Iphone 12
2021 lapkritį nusipirko Iphone 13 už 1400 eurų
2022 gruodį nusipirko Iphone 14 už 1652 eurus
2023 spalį nusipirko Iphone 15 Pro Max už 1783 eurus.
Gedvilas apskritai už mokesčių mokėtojų pinigus pirko visus Apple produktus - Airpodsus už 599e, Ipad Pro 11 su priedais už 1763e, MacBook Pro už 2634 eurus ir paskutinėmis dienomis Apple Studio monitorių už 2070 eurų.
Viso Gedvilo meilė “obuoliui” mums atsiėjo beveik 13 500 eurų.
„Jokia paslaptis – tai nėra prabangos prekės, tai yra tos pačios priemonės, kaip ir jūs naudojate kasdienai, jūsų darbo poreikiams. Nematau problemų“ - žurnalistams sakė A.Gedvilas
Skaidrinam kažko papildomai komentuoti Gedvilas nebuvo nusiteikęs
Pažadu jums išsamius atsakymus, jeigu jus tai domina, jeigu jūs norite daryti šou, tai manau, yra žymiai aktualesnių temų Lietuvai, kurias turėtumėt ir pateikti savo žiūrovams, skaitytojams ir pan.
Vigilijus Jukna
Dabar jau turbūt buvęs darbietis Vigilijus Jukna paskelbė, kad po šios kadencijos trauksis iš Seimo ir iš politikos. Panašu, kad į akademinę veiklą jis išsineš visai nemažą apynaujės technikos kiekį, nes apsipirkinėjo Seimo narys aktyviausiai nuo 2022 rugsėjo.
Tada jis įsigyja tikrai nepigų MacBook Air už 2246 eurus.
Šių metų balandį pirkinių sąrašas pasipildo Ipad Pro 11 už 1680 eurų, birželį Iphone 14 Pro už 1329 eurus, liepą Ipad Magic Keyboard už 388 eurų ir spalį kompiuteris Mac mini už 1950 eurų.
Bendra Juknos įsigytos įrangos suma per metus sudaro apie 7500 eurų. Būtų padoru Seimo nariui baigus kadenciją palikti tai arba išsipirkti už likutinę vertę.
Antanas Matulas
Konservatorius Antanas Matulas jau sakė, kad galingas Acer Nitro kompiuteris, kurį jis pirko 2023 rugpjūtį, jam reikalingas nuotraukoms susikelti ir memuarams rašyti.
Bet jis ir šiaip mėgo įrangą. 2021 metais už 388 eurus per mėnesį jis nuomojosi Samsung galaxy telefoną, Asus M5 Ryzen (dar vieną gamingo laptopą) ir Lenovo IdeaCentre stacionarų kompiuterį.
Tada gegužę jam dar prireikė MacBook Pro už 1842 eurus.
Kitais metais jis pirko Iphone 13 Pro Max už 1443 eurus, 2023 metais jau naujausią Samsung Galaxy S23 Ultra Black telefoną už 1461 eurą.
Ir finišavo su Acer Nitro. Bendra suma siekia beveik 11 000 eurų.
Pats Antanas Matulas Skaidrinam komentavo trumpai:
3 kabinetai, 3 patarėjai, kuriuos darbo įrankiais turiu aprūpinti. Neuždrausta tai daryti, nebent ateityje turėsiu įsipareigoti tai derinti su Tapinu”
Andrius Mazuronis
Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis aiškino, kad paskutinėmis leidžiamomis iš fizinio asmens pirktas brangus MacBook Pro kompiuteris reikalingas, kad geriau matytų Tapino laidas.
Ne tik matytų, bet ir girdėtų, nes per kelis metus Mazuronis įsigijo net keturias skirtingas ausines - Bose, Sony. Marshall ir Aftershokz. Gal jos labai lūžta.
Tačiau Mazuronio kolekcijoje ir dar daugiau įrangos. 2021 metais jis pirko Ipad Pro su Magic Keyboard už 1908 eurus, tų pačių metų gruodį įsigijo MSI Stealth laptopą, kurį pardavėjai pristato taip: “plonas, tvirtas ir galingas „MSI“ gamintojo „Stealth“ serijos kompiuteris tikriems žaidimų profesionalams”
2022 metais jam prireikė Samsung monitoriaus, Samsung telefono, tiesa, nebrangaus ir dar vieno kompiuterio ASUS Expert Book.
Ipadas ir trys kompiuteriai - tiek išsineš Mazuronis po kadencijos pabaigos. O didžiajam MacBook Pro bus dar tik metai. Ir daug ausinių. Bendra pirkinių suma beveik 9000 eurų.
"Jokia paslaptis – tai nėra prabangos prekės, tai yra tos pačios priemonės, kaip ir jūs naudojate kasdienai, jūsų darbo poreikiams. Nematau problemų“ - žurnalistams sakė A.Gedvilas. Tik vienas didžiulis skirtumas - mes, visi kiti piliečiai, šią įrangą perkame iš savo darbo užmokesčio, kurio iš karto nusipirkti įrangai, NEPAKANKA. Gal kažkada ateis laiminga diena, kai pagaliau neliks šių parlamentinei veiklai skirtų pinigų, nes kaip matome, už juos perkamos prabangos prekės.
parkeriai pirkti 10 vnt. pagal saskaitą nuotraukoje ir kaina ko tai labai pigi 1 vnt. 20,66 euro + PVM