Visuotinė politikų amnezija Kaune ir Kauno rajone
Aiškinamės, kodėl teisėsauga nutraukė ikiteisminius tyrimus ir kodėl iš galvos surašytos sumos ataskaitose tapo neįrodomos.
Pakalbėkim apie Kauną ir Kauno rajoną, kur ikiteisminiai tyrimai dėl galimo tarybų narių piktnaudžiavimo viešaisiais pinigais yra nutraukti.
Abiejose savivaldybėse situacija buvo labai paprasta: pagal reglamentą tarybos nariams pateikinėti čekiukų už savo išlaidas nereikėjo, pakako vien tik mėnesinių ataskaitų, nors reglamentas nurodo, jog tarybos nariai asmeniškai atsako, kad ataskaitose nurodyti duomenys yra teisingi, tikslingi ir pagrįsti.
Tai aktualu ir šiomis dienomis, kadangi konservatoriai aiškina, jog teisėsauga visiškai išteisino jų buvusią ministrę Šiugždinienę, kaip nieko blogo nepadariusią, ir ji gali vėl grįžti į ministro kėdę ir politikos olimpą.
Prisiminkime, kaip atrodo Kauno ir Kauno rajono tarybos narių ataskaitos. Rimti finansiniai dokumentai buvo pildomi realiai įrašant bet ką, kad tik susieitų maksimali galima paimti suma.
Taip atrodo bendra Kauno tarybos narių ataskaitų lentelė:
O čia keli konkretūs pavyzdžiai:
Inga Juodeškienė, Vieningas Kaunas (išrinkta į 2023-2027 tarybą)
Lietuvos olimpiečių trenerė irgi nepersistengė galimai klastodama ataskaitą - tiesiog įrašė po 500 eurų visose grafose, o po to papildė transporto išlaidomis, kad susieitų.
Ta prasme - rimtos finansinės atskaitomybės dokumente ji tikrai surašė - 500, 500, 500, 500.
Kęstutis Morkūnas, Vieningas Kaunas
Morkūnas surašė tokį projektą - 7600 eurų kanceliariniams pieštukams per 2022 metus, jo personal best kanceliarinėms - 1951 euras per ketvirtį. Ir 97 centai, kad pridėjus 859 eurus ir 3 centus už transportą gautųsi lygiai maksimali suma.
Visvaldas Matijošaitis
Visvaldas Matijošaitis 2022 ataskaitose užrašė tokius, greičiausiai, pažvelgus į lubas sugalvotus skaičius, kuriais remdamasis pasiėmė iš kauniečių:
2307 eurus už telefono išlaidas, 1466 eurus už interneto išlaidas, 7622 eurus už transporto išlaidas.
Čia Kauno rajono išlaidų lyderis, kuris pieštukams ir kitoms kanceliarinėms prekėms esą išleido per kadenciją beveik 30 000 eurų
Vytenis Vitkauskas
Socialdemokratas, teisininkas ir kaip pats rašo - gerumo akcijų savanoris Vytenis Vitkauskas savo ataskaitose nurodo, jog per kadenciją išleido 29 961 eurą kanceliarinėms išlaidoms. Mėnesinės jo išlaidos nuolat kilo ir 2022 pabaigoje pasiekė rekordą - 826 eurus kanceliarinėms per mėnesį.
Dar 348 eurus per mėnesį tarybos narys įrašė kurui. Atkreipkime dėmesį, kad į kanceliarinių išlaidų grafą neįtraukti nei paštas, nei telefonas, nei internetas. Vadinasi, turime tikėti, kad socialdemokratas pieštukams ir trintukams išleido beveik 30 000 eurų.
Arba tiesiog pasiėmė pinigus, o finansinės atskaitomybės dokumentus klastojo įrašydamas bet ką. Štai keli senesni pavyzdžiai.
Skaičiai įrašomi tiesiog - kad susieitų galutinė suma, kuri 2021 metais buvo 1134 eurai. Tą matome ir birželio bei liepos ataskaitose, kad Vitkauskas tiesiog švelniai pakeičia kelis eurus, kad neatrodytų visiškas copy paste.
Ir galiausiai ta pati eks-ministrė.
Jurgita Šiugždinienė
Lygiai taip pat kaip ir pas kitus - skaičiai apvalūs, akivaizdžiai surašyti taip, kad susieitų galutinė suma.
Prokuroro nurodymu, aš negaliu viešinti konkrečių tarybos narių apklausų per ikiteisminį tyrimą, tačiau didžioji dalis atsakė raštu pagal tą pačią schemą - kad nieko neprisimenu, o čekių pateikti nereikėjo.
Man susidarė toks įspūdis, kad kažkas paruošė tekstą, o visų pakraipų ir partijų politikai tiesiog persiuntė jį savo vardu, nes paaiškinimai atitinka žodis žodin.
Ir jie neprisimena nieko. Nei kiek kartų pylė, nei kur pylė, nei ką pirko, nei su kokiais rinkėjais susitikinėjo. Praėjusi tarybos kadencija jiems skendi visiškoje nežinioje.
Pažiūrėkite, ką atsakė Šiugždinienė į jai pateiktą klausimą: „Kada, kaip dažnai ir kokiose vietose susitikote su rinkėjais laikotarpiu nuo 2019 m. iki 2020 m.? Prašome nurodyti kuo tikslesnes susitikimų datas ir laiką, šių susitikimų vietą bei trukmę”
Jos atsakymą galiu viešinti, kadangi jis yra pateiktas man adresuotame prokurorų rašte.
“Tarybos narė nurodė, kad “susitikimai būdavo labai dažni, per savaitę tikrai ne vieną kartą, tačiau konkrečių vietovių, kuriose susitikdavo su rinkėjais, įvardinti negalėtų”.
Labai dažnai susitikinėdavo, labai daug važinėdavo tikrai, bet konkrečių vietovių nepamena.
Apie visus kitus Kauno miesto ir Kauno rajono tarybos narius galite pasiskaityti atskirai:
Ir visuotinė amnezija suveikė - ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, o mano pateiktas skundas vyresniajam prokurorui atmestas.
Pagrindiniai teisėsaugos argumentai:
manymo, kad nusikalstama veika galėjo būti padaryta, nepakanka išvadoms apie asmens kaltumą padaryti.
dėl minėto teisinio reglamentavimo nėra objektyvių priemonių paneigti tarybos narių teiginių, jog savivaldybės buhalterijai teiktose ataskaitose nurodyti duomenys buvo teisingi, tikslingi ir pagrįsti. Šiuo atveju galima kelti įvairias prielaidas kaip, kad pareiškėjas kelia jas skunde, tačiau jų pagrįsti ar paneigti objektyviai nesant pirminių apskaitos dokumentų galimybės nėra.
ikiteisminio tyrimo metu buvo gauti tarybos narių bei savivaldybės administracijos paaiškinimai ir surinkti visi tyrimui reikšmingi duomenys, kurių pakako pagrįstam sprendimui priimti dėl tyrimo nutraukimo, nenustačius nusikalstamų veikų sudėties
Skunde taip pat teigiama, kad reikia papildomai surinkti duomenis iš bankų, apklausti papildomus liudytojus ir kt. Pirmiausia pažymėtina, kad tyrimo metu buvo gauti net keli V. Matijošaičio paaiškinimai raštu, gauti ir kitų
tarybos narių paaiškinimai. Pareiškėjo nurodomi papildomi tyrimo veiksmai,
šiuo atveju būtų neleistinas žmogaus teisių varžymas, nepagrįstas ikiteisminio tyrimo įstaigų resursų naudojimas.
Taigi Kauno teisėsaugai pakako dviejų dalykų:
raštiškų ir faktiškai vienodų politikų atsakymų, kad pristatyti čekių nereikėjo
raštiškų (nes gyvai apklausti buvo tik keli tarybų nariai) atsakymų, kad jie jokiais gautų pinigų klausimais nieko neatsimena.
Ir viskas.
Hipotetinis dialogas.
- Kaip jūs išleidote 30 000 eurų viešųjų pinigų pieštukams?
- Neatsimenu
- Tada viskas gerai. Ikiteisminis nutraukiamas, visi skirstomės
Atmestą skundo nagrinėjimą dabar galima perkelti iš prokuratūros į teismą, tą ir padarysime.
Įmonių buhalterijos saugo archyvus dešimt metų, o čia keturių metų "nereikia"..
Pasitikėjimas teisėsauga ypač tokiais prokurorais - visiškai išnyko. Klaiku klausyti ir pikta, nes švaistyti lėšas yra legalu. O švietimo finansavimas apverktinas.