Caravaggio projektas

Caravaggio Projekto tikslas: pamatyti visus pasaulyje esančius ir pasiekiamus Caravaggio paveikslus ir parašyti knygą.

undefined

Ne kartą jau esu minėjęs, kad turiu du tikslus, susijusius su didžiuoju ir tamsiuoju Baroko genijumi Caravaggio - pamatyti gyvai visus jo paveikslus, o taip pat sekti jo pėdsakais nuo gimimo iki mirties, ir parašyti dokumentinės prozos knygą + dailės albumą, kuris galbūt uždarytų mano dailės istorijos knygų seriją. 

Jau pats pirmas punktas yra ganėtinai ambicingas, nes Caravaggio yra išsimėtę po visą pasaulį. Todėl čia, Substacke, atidarau naują rubriką “Caravaggio kelionė”, kurioje matysite, kaip man sekasi “medžioti” paveikslus, trumpus video reportažus iš kelionių ir pilną žemėlapį, kur pasaulyje galima rasti Caravaggio. 

Kiek jų yra iš viso? Realiai niekas negali pasakyti, nes kai kurie nusėdę privačiose kolekcijose, kiti sunaikinti, bet ekspertai apsistoja ties skaičiumi - plius minus 80. 

Caravaggio geografiją galima padalinti į dvi dalis - Italija ir visas likęs pasaulis. Italiją - dar į dvi dalis. Roma ir likusi Italija. Caravaggio šlovės metai buvo Romoje, ten visada troško grįžti jo širdis ir pakeliui į Romą tikėdamasis sulaukti popiežiaus malonės Caravaggio mirė. 

Italija 

1. Roma 

Romoje galima rasti net 25 Caravaggio kūrinius. Dalis jų galerijose ir muziejuose, dalis jų visiems prieinamose bažnyčiose, o norint pamatyti vieną freską reikėtų ypatingos sėkmės. 

1.1 Borghese Galerija (6 paveikslai)

5 QUADRI di CARAVAGGIO nella GALLERIA BORGHESE | The Arteller

Daugiausiai Caravaggio darbų vienoje vietoje yra Borghese galerijoje, tačiau jie ne visada būna savo vietose. Kai aš lankiausi pusė buvo paskolinti kažkurio Kinijos miesto muziejui.

Tada man kol kas pavyko pamatyti tik “Dovydą su Galijoto galva”, “Palafranierių Madoną” ir “Sergantį Bakchą”


1.2 Doria Pamphilj Galerija (3 paveikslai)

Caravaggio Doria Pamphilj

Čia vienoje salėje žiūrovus hipnotizuoja populiarusis “Jonas Krikštytojas”, “Poilsis bėgime į Egiptą” ir “Atgailaujanti Magdalena”


1.3 Barberini Rūmai (3 paveikslai)

Rūmuose mane pasitinka šioks toks meninis triukšmas - čia yra ir nuolatinė ekspozicija, ir iš remontuojamos Borghese galerijos perkelti keli Titiano ir Leonardo darbai bei kažkodėl šiuolaikinio JAV meno paroda, kurioje yra stilizuoti amerikietiškojo futbolo žaidėjų portretai ir kita amerikana.

Jaučiu, kad artėju prie savųjų Caravaggio, kai prasideda vėlesnių meistro sekėjų - karavadžistų paveikslai, o po to jau ir pats Caravaggio. Suskaičiuoju net keturis paveikslus. Keista, visur rašoma, kad Barberinių rūmuose tik trys, bet papildomam Caravaggio į dantis nežiūrima.

Aišku, iš visų įdomiausias yra “Judita, nukertanti galvą Holofernui”, kurį savo knygoje lyginau su Artemisijos Gentileschi tos pačios temos darbu ir pirmenybę atidaviau Artemisijai.

undefined

Ilgus metus buvo manyta, kad tai vienintelis Caravaggio kūrinys šia tema. Tačiau 2014 metais vienoje Prancūzijos Tulūzos miesto palėpėje buvo atrasta dar viena “Judita, nukertanti galvą Holofernui” - manoma, kad Caravaggio paveikslo dvynys, nors kaip pasakė dailės ekspertai - “dabar niekada nebus įmanoma pasakyti to šimto procentų tikrumu”.

Prancūzai iš karto dėjo baną, kad paveikslas nebūtų išvežtas iš šalies, ir Luvras gavo pirmą ranką už 100 milijonų eurų įsigyti galimai Caravaggio darbą, bet atsisakė. Tada 2019 metais buvo suplanuotas aukcionas, bet jis neįvyko, kadangi paveikslą nusipirko nežinomas kolekcininkas. Vėliau paaiškėjo, kad tai amerikietis Tomilsonas Hillas, kuris turėjo didžiulę Senųjų Meistrų kolekciją ir neretai ją skolindavo žinomiems JAV meno muziejams. Tačiau ši žinia jau penkerių metų senumo, o daugiau nieko apie šį Caravaggio dvynį rasti nepavyko.


1.4 Corsini Rūmai (1 paveikslas)

Kai lankiausi Corsini rūmuose (2024 birželis) supratau, kodėl Barberini kolekcijoje radau papildomą Caravaggio - Barberiniui buvo paskolintas Corsini kolekcijai priklausantis dar vienas “Jonas Krikštytojas”


1.5 Kapitolijaus muziejai (2 paveikslai)

Čia randu du Caravaggio - vienas jau gan įprastas ir dažnas “Jonas Krikštytojas”, o kitas - “Ateities spėjikė” - turi irgi įdomią istoriją

undefined

Tai ankstyvasis Caravaggio, kuris irgi turi brolį, nutapytą metais vėliau ir atsidūrusį Luvre. Šitie paveikslai suformavo naują, iki tol negirdėtą dailės subžanrą - sukčių ir nusikaltėlių dramas. Natūralu, kilo nemažas susidomėjimas, bet Caravaggio buvo toks vargšas, kad pardavė “Ateities spėjikę” už labai kuklią sumą, tačiau per savo paveikslų dealerį susipažino su labai svarbiu savo ateities žmogumi - kardinolu del Monte.


1.6 Vatikano muziejai (1 paveikslas)

undefined

Gan keista, kad nuo šedevrų sproginėjančiuose Vatikano muziejuose yra tik vienas Caravaggio darbas “Entombment of Christ” arba lietuviškai “Nuėmimas nuo kryžiaus”


1.7 Švento Liudviko Prancūzo bažnyčia (San Luigi dei Francesci, 3 paveikslai)

Atskira Contarelli koplyčia ir trys su šventuoju Matu susiję Caravaggio darbai: “Pašaukimas”, “Įkvėpimas” ir “Kankinystė”


1.8 Šventos Marijos liaudies bazilika (Santa Maria del Popolo, 2 paveikslai)

Šita bazilika kol kas yra uždaryta restauracijai ir apsilankyti bus galima nuo 2024 metų gruodžio.


1.9 Šventojo Augustino bazilika (Sant’Agostino, 1 paveikslas)

Šventojo Augustino bažnyčia XVII amžiaus pradžioje buvo pagrindinio piligriminio kelio į Vatikaną viduryje, Via Coronari gatvės pradžioje, kurioje buvo krūvos rožančių ir kitų religinių atributų parduotuvių, todėl bažnyčia sulaukdavo didžiulio maldininkų kiekio. Tas kiekis dar labiau išaugo, kai 1603 metais vykdydami mirusio markizo Cavaletti valią jo įpėdiniai nusipirko bažnyčioje šeimos koplyčią ir pasamdė tuo metu jau žinomą Romoje Caravaggio nutapyti ten paveikslą su šventąja Loreto mergele.

Loreto buvo nedidelis Italijos miestelis, įtikėjęs legenda, kad jame stovi tikras tikriausias Mergelės Marijos namelis, kuris Viduramžiais stebuklingai dangišku būdu atskriejo iš Nazareto į Loretą. Kodėl būtent į Loretą - na, jeigu jums čia yra esminis klausimas, o ne kodėl viduramžiais skraidė namai, tai neturiu, ką pridurti.

undefined

Caravaggio, savaime aišku, sukėlė skandalą nutapęs du apdrizgusius piligrimus purvinomis kojomis, kuriems pasirodo Marija. Kojos ne šiaip purvinos, o atkištos žiūrinčiajam tiesiai į nosį. Anksčiau buvusio populiaraus paveikslo sponsorių noro kažkaip subtiliai įsiamžinti patiems, čia neliko nė kvapo.

Kritikams ir Caravaggio konkurentams taip nepatiko paveikslas ir prie jo traukiančios masės, kad jie nesirinko žodžių, paveikslo sukeltą triukšmą pavadinę sciamazzo - žąsų girgsėjimu.


1.10 Kapucinų kripta (1 paveikslas)

Šitą paveikslą buvau praleidęs savo sąraše, todėl už pastebėjimą ir papildymą ačiū mano Substacko prenumeratoriui Martinui. Aišku, suprantama, kodėl praleidau, nes meno istorikų nuomonės išsiskiria - ar šitas Caravaggio Pranciškus yra originalus darbas ar tik originalo kopija.

1.11 Odescalchi Balbi rūmai (1 paveikslas, privati kolekcija)
1.12 Ludovisių Vila (1 paveikslas, privati kolekcija)

Likusi Italija

2. Florencija (6 paveikslai) 

2.1 Uffizi galerija (3 paveikslai)

Filmuoti Uffizi draudžiama, todėl pasitenkinu pasidarydamas trijų Caravaggio darbų nuotraukas.

Čia randu “Izaoko auką” - vieną iš, berods, dviejų paveikslų, kuriame Caravaggio nusileido iki to, kad dar nutapytų ir landšaftą antrame plane.

Gerokai pagiringu jaunuoliu virtusį “Bakchą”. Tokių bakchų visai nemažai galima sutikti paryčiais Vilniaus gatvėje.

Ir žymiąją “Medūzą” ant skydo, kurią kardinolas del Monte norėjo padovanoti didžiajam Toskanos kunigaikščiui Ferdinandui I Mediciui.


2.2 Pitti Rūmai (3 paveikslai)

Pitti rūmuose eksponuojami trys Caravaggio (tiksliau 2+1), kurie tikrai nėra pagrindiniai ir žymiausi jo darbai, nors “Miegantis Kupidonas” labai mielas.

Sleeping Cupid (Caravaggio) - Wikipedia

Nelabai suprantu, ką čia prispaudžiau, kad gavosi toks pakreiptas šonu vaizdas, bet vienu metu galima pamatyti paveikslą ir pamankštinti kaklą, jei tik yra noro.

Tai Maltos periodo Caravaggio darbas, ironiška, kad jį užsisakė tuomečio Maltos riterių magistro sekretorius Fra Dell’Antela, norėdamas, kad miegantis Kupidonas ir pabirusios jo strėlės jam nuolat primintų duotus skaistybės įžadus.

Antrasis Caravaggio darbas yra “Fra Antonio Martelli”, vaizduojantis Maltos riterį.

Portrait of Fra Antonio Martelli (Caravaggio) - Wikipedia

Čia, kaip ir su daugeliu Caravaggio darbų, panaši istorija. Iš pradžių autorystė buvo priskirta kitiems dailininkams, po to jau abejojama, o kas iš tikrųjų pavaizduotas paveiksle - gal net pats didysis magistras Alofas de Wignacourtas. Tačiau naujausia mokslininkų hipotezė teigia, kad tai artimas magistrui Antonio Martellis, kuris greičiausiai ir buvo tas riteris, kuris padėjo kitą riterį sužeidusiam ir į kalėjimą įmestam Caravaggio pabėgti iš Maltos.

Su trečiuoju paveikslu “Il Cavadenti” arba “Dantų traukėjas” nutinka juokinga istorija.

Šiaip nuomonės kardinaliai skiriasi, ar tai tikrai gali būti Caravaggio kūrinys. Vieni sako, kad gali, nes personažai paveiksle labai “karavadžiški“, kiti sako, kad tais metais, kuriems priskiriamas paveikslas, Caravaggio jau tokių žanrinių kūrinių nebetapė.

Tačiau tada, kai lankiausi (2024 birželis), “Il Cavadenti” buvo paskolintas į parodą Sicilijoje.

2024 rugpjūtį nuvažiavau į Siciliją ir radau “Cavadenti”, o parodai pasibaigus jis turėtų grįžti į Florenciją


2.3 Roberto Longhi fondas (2 paveikslai)

3. Neapolis (3 paveikslai)

3.1 Capodimente muziejus (1 paveikslas)

Kai apsilankiau 2024 rugpjūtį, paveikslas buvo paskolintas Turine vykstančiai parodai. Tad teks grįžti dar kartą.

3.2 Zevallos Stigliano rūmai (1 paveikslas)

undefined

“Šventosios Uršulės kankinystė” arba Paskutinysis Caravaggio yra perkeltas į šalia esančią meno galeriją, tai aš pasivaikščiojau aplink Zevallos rūmų, kol pagaliau mane nukreipė į tinkamą vietą

3.3 Pio Monte della Misericordia (1 paveikslas)

Nedidukėje koplyčioje pačiame senojo Neapolio centre atrandu “Septynias mielaširdystės darbus”.

undefined

Viename paveiksle Caravaggio užšifravo visas pagrindines bažnyčios mielaširdystes: aprenk nuogą, palaidok mirusį, pamaitink alkstantį, aplankyk įkalintą, suteik pastogę benamiui, slaugyk sergantį ir pagirdyk ištroškusį.


4. Sicilija (3 paveikslai)

4.1 Šv. Liucijos bažnyčia, Sirakūzai (1 paveikslas)

Dramatiškas Caravaggio darbas, skirtas Sirakūzų miesto šventajai - “Šventosios Liucijos palaidojimas”

undefined

4.2 Mesinos muziejus (2 paveikslai)

Atokiau nuo miesto centro esančiame Mesinos muziejuje yra atskira salė abiems Caravaggio darbams - “Lozoriaus prikėlimui” ir “Piemenėlių adoracijai”

MuME in Messina, the largest museum in southern Italy. Part two

5. Milanas (2 paveikslai)

5.1 Brera muziejus (1 paveikslas)

Breros Caravaggio “Vakarienė Emmause” kaba vienoje garbingiausių geriausiai matomų vietų. Tai antroji, vėlyvesnė paveikslo versija, o ankstyvoji, nuo kurios ir prasidėjo mano dailės kelionė, eksponuojama Londono Nacionalinėje galerijoje.

Įdomu pasižiūrėti į abu paveikslus vienas šalia kito ir palyginti skirtumus.


5.2 Biblioteca Ambrosiana (1 paveikslas)

Nesu didelis natiurmortų gerbėjas, bet Caravaggio yra pasakęs, kad “sukurti gėles reikia ne mažiau sugebėjimų kaip ir tapant žmonių figūras”.

undefined


6. Genuja (1 paveikslas)

Genujos Baltuosiuse Rūmuse - Palazzo Bianco - randu Caravaggio “Ecce Homo”

Caravaggio "Ecce Homo" | Museums in Genoa

Mano galva, toks neįprastas Caravaggio stilistikai paveikslas, o Pontijus Pilotas primena su dirbtiniu intelektu sukurtą komiksinį personažą.

Su šituo paveikslu yra susijusi istorija, kad kardinolas Massimi šitai biblinei scenai nutapyti surengė konkursą tarp trijų dailininkų, bet “pamiršo” jiems pasakyti, jog jie dalyvauja konkurse. Caravaggio turėjo pristatyti paveikslą iki 1605 metų rugpjūčio, bet neaišku, ar tai padarė, nes vasarą vėl įsivėlė į konfliktą, ginče dėl merginos užpuolė gerbiamą Romos notarą ir kol dulkės nusės spruko į Genują. Iki Antrojo pasaulinio karo buvo manoma, kad tai visai kito dailininko - Spados kūrinys ir jis kabojo nugrūstas kažkur Genujos jūrų mokyklos koridoriuose.


7. Cremona (1 paveikslas)

Cremona yra šiek tiek už Alytų didesnis miestas, labiausiai garsėjantis savo muzikine istorija - nuo XVI amžiaus čia dirbo žymiausi smuikų gamintojai, tarp jų ir Stradivarijus.

Mano tikslas - Cremonos Museo Civico. Nedidukas meno muziejus. Pačiame muziejuje nieko labai įstabaus nėra - vietinių dailininkų darbai ir garbingoje vietoje po stiklu padėtas Arcimboldi. Tačiau į jį verta važiuoti vien dėl to vienintelio Caravaggio, kuris turi atskirą ir tikrai įspūdingą salytę.

Vienas žymiausių meno istorikų Robertas Longhis buvo linkęs manyti, kad “Medituojantis šventasis Pranciškus” nėra Caravaggio teptuko darbas, tačiau po truputį vis daugiau mokslininkų ėmė laikytis kitos nuomonės, kad “Pranciškų” nutapė Caravaggio, o po 1986 metais atlikto paveikslo valymo abejonių nebeliko


8. Prato (1 paveikslas)
9. Udinė (1 paveikslas)

Jungtinės Valstijos (10) 

1. Niujorko Met muziejus (4 paveikslai)
2. Fort Vortas (1 paveikslas)
3. Hartfordas (1 paveikslas)
4. Princetonas (1 paveikslas)
5. Detroitas (1 paveikslas)
6. Kansas Sitis (1 paveikslas)

7. Clevelandas (1 paveikslas)

undefined

Labai įspūdingame Clevelando meno muziejuje yra vienas Caravaggio “Šventojo Andriejaus nukryžiavimas”


Didžioji Britanija (5) 

1. Londono Nacionalinė Galerija (3 paveikslai)

Nacionalinė galerija Londone didžiuojasi trimis Caravaggio - ypač “Vakariene Emause”. Taip pat yra “Salomėja su Jono Krikštytojo galva” ir “Berniukas, kuriam įkando driežas”. Tuo metu, kai lankiausi, “Berniukas” buvo paskolintas.

2. Hampton Court Rūmai (2 paveikslai)

Rūmuose esančiose Cumberlando meno galerijoje, deja, negalima nei filmuoti, nei fotografuoti, todėl tiesiog pasižiūrėjau į dar du Caravaggio darbus - “Berniuką lupantį vaisius”

Boy Peeling Fruit

Ir “Šventųjų Petro ir Andriaus pašaukimą”

undefined

Prancūzija (5)

1. Luvras Paryžius (3 paveikslai)

Trys labai skirtingi Caravaggio paveikslai Luvre. Didžiojoje Galerijoje visų pirma rasite vieną iš dviejų “Ateities spėjikės” kopijų.

Tada Maltos ordino riterių vado Alofo de Vignacourto portretas

Ir dramatiškoji bei skandalingoji “Mergelės mirtis”

2. Ruenas (1 paveikslas)

3. Nancy (1 paveikslas)


Ispanija (5 paveikslai)

1. Prado muziejus Madridas (1 paveikslas)

Deja, Prado muziejus neleidžia nieko - nei filmuoti, nei fotografuoti, tad atvažiavus šioks toks nusivylimas

O čia kaba “Dovydas su Galijoto galva”

undefined

2. Thyssen muziejus Madridas (1 paveikslas)

Čia jau normali praktika, kur leidžiama ir filmuoti, ir fotografuoti, tad galime pasigrožėti Caravaggio “Šventąja Katerina”

undefined

3. Karališkoji kolekcija Madridas (1 paveikslas)

undefined

Karališkojoje kolekcijoje Madride - “Salomėja su Jono Krikštytojo galva”. Panašus paveikslas yra ir Nacionalinėje Galerijoje Londone, o istorikai iki šiol nesutaria, kurį paveikslą Caravaggio siuntė Maltos riterių ordino magistrui tikėdamasis atgauti jo malonę. Galite palyginti.

4. Toledo Katedros muziejus (1 paveikslas)

Ar Toledo Katedroje tikrai kabo Caravaggio “Jonas Krikštytojas”? Ekspertai dar neranda bendro sutarimo, tačiau kol kas linkstama prie patvirtinimo, jog tai yra didžiojo meistro rankų darbas.

File:Caravaggio, St. John the Baptist, 1594-95, Toledo Cathedral (2)  (29141731973).jpg - Wikimedia Commons
5. Montserrat muziejus (1 paveikslas)

Austrija (3)

1. Vienos meno istorijos muziejus (3 paveikslai)


Malta (3) 

1. Valetos Katedra (2 paveikslai)

Pagrindinis ir didžiausias Caravaggio darbas “Šventojo Jono nukirsdinimas” puošia Valetos katedros Oratoriją

O neseniai atidarytame Caravaggio sparne, atskiroje salėje eksponuojamas ir “Rašantis šventasis Jeronimas”

2. MUZA muziejus (1 paveikslas)

undefined

Dėl šito “Jono Krikštytojo” paveikslo mokslininkai vis dar ginčijasi - priskirtinas jis Caravaggio ar ne.


Vokietija (2) 

1. Gemaldegalerie Berlynas (1 paveikslas)
2. Sancoucci Rūmai, Potsdamas (1 paveikslas)

Airija (1)

1. Dublino nacionalinė galerija (1 paveikslas)

Privačios kolekcijos

O čia yra įdomiausia dalis, nes kolekcininkai ne taip ir dažnai savo lobius skolina muziejams ir parodoms. Todėl kai atsiranda tokia proga, reikia viską mesti ir lėkti

1. “Ecce Homo” arba Dingęs Caravaggio (pamatytas Madride)

Kadangi paveikslas eksponuojamas Prado muziejuje, tai video padaryti negalėjau, tačiau jis turi labai įdomią istoriją.

See the newly verified Caravaggio painting going on display in Spain | WUNC

2021 metais jo savininkai - trys broliai, paveldėję jį iš tėvo - perdavė paveikslą meno aukcionui. Tada buvo manoma, kad jis yra ne itin vertingas, priklauso Caravaggio sekėjo Riberos ratui (net ne pačiam Riberai), todėl buvo įvertintas tik 1500 eurų.

Kataloge jį pamatė vienas Italijos meno dealeris ir persiuntė nuotrauką savo pažįstamam, žymios Milano meno galerijos savininkui Giancarlo Ciaroni, kuris savo ruožtu paprašė paveikslą įvertinti Bolonijos meno istorijos profesoriaus Massimo Pullinio.

Pulliniui prireikė dešimties minučių preliminariai nustatyti, jog čia joks ne Riberos rato dailininkas, o galimai pats didysis Caravaggio. Juolab, kad toks Caravaggio “Ecce Homo” jau kabo Genujos muziejuje.

Ciaroni sužaidė gan įdomiai, gavęs Pullinio įvertinimą, jis susisiekė su pirmuoju dealeriu Italijoje ir pasakė, kad pats planuoja dalyvauti aukcione ir paprašė niekam apie tai neužsiminti, tačiau “pamiršo” jam pasakyti, apie eksperto spėjimus, jog tai gali būti Caravaggio.

Pirmajam italui, matyt, kilo įtarimas, kad čia kažkas neaiškaus ir jis nusiuntė paveikslo nuotrauką dar vienam meno ekspertui Vittorio Sgarbi ir gavo panašią išvadą, jog tai gali būti Caravaggio

Kadangi Sgarbi dar buvo ir politikas, Italijos parlamento narys, jam kilo dar kitokia mintis - iš kažkur gauti pinigų, nupirkti paveikslą ir susigrąžinti jį į Italiją.

Ciaroni vis dar tikėjosi, jog jam pavyks pirmam nučiupti paveikslą, todėl jis nusprendė nelaukti aukciono, susitiko su paveikslo savininkais ir pasiūlė jiems 500 tūkstančių eurų vis dar “pamiršdamas” pasakyti, kad jiems gali priklausyti Caravaggio.

Bet jau buvo vėlu. Broliai atskleidė, kad jau yra gavę du pasiūlymus, kurie viršija 3 milijonus eurų, ir nusprendė niekur neskubėti, o tiksliai išsiaiškinti, ką jie turi ir kokia yra reali paveikslo vertė.

Pullinis savo ruožtu parengė pirminę ataskaitą, kurioje jis tvirtino, jog tai yra Caravaggio. Paslaptis išaiškėjo ir tada jau įsijungė Ispanijos vyriausybė, kuri paprašė papildomos nuomonės iš Prado ekspertų ir kai jie patvirtino, jog tai gali būti Caravaggio, valdžia blokavo aukcioną ir bet kokius bandymus nupirkti ir išvežti paveikslą iš šalies.

Ciaronis buvo tvarkingai pastumtas į šalį ir paveikslo restauravimu ir pardavimu užsiėmė viena seniausių ir respektabiliausių meno galerijų - Londono Colnaghi galerija.

Po to vis dėlto įvyko pardavimas, bet tiek pirkėjas, tiek suma yra neatskleidžiama. Ispanijos spaudos teigimu - pirkėjas yra Ispanijoje gyvenantis britas, kuris sumokėjo už paveikslą 36 milijonus eurų.

Kaip suprantu, viena iš pardavimo sąlygų buvo, jog paveikslas kurį laiką būtų eksponuojamas viešumoje. Ir aš turėjau progą jį pamatyti.

2. “Šventasis Sebastijanas” (pamatytas Sicilijoje, Katanijoje)

3. “Berniukas, kuriam įkando driežas” (pamatytas Sicilijoje, Katanijoje)

Egzistuoja trys šito paveikslo versijos - dvi yra viešos Londono Nacionalinėje galerijoje ir Longhi fonde Florencijoje, o štai man pavyko pamatyti ir iš privačios kolekcijos ištrauktą Berniuką ir driežą.

4. “Berniukas, lupantis vaisius” (pamatytas Sicilijoje, Katanijoje)

Manoma, kad tai pats pirmasis Caravaggio ir egzistuoja nemažai jo versijų - viešai matomos yra Hampton Court rūmuose ir Longhi fonde Florencijoje, o privačioje kolekcijose yra trys paveikslai - Šveicarijoje, Berlyne ir Romoje. Gaila, man nepavyko sužinoti, iš kurios kolekcijos šis paveikslas.

Nepasiekiami 

Vienas Caravaggio paveikslas yra man nepasiekiamas, nes eksponuojamas Ermitaže, Sankt Peterburge.

Trys Caravaggio darbai buvo eksponuojami Kaizerio Friedricho muziejuje Berlyne ir, manoma, kad 1945-aisiais buvo sunaikinti. O dar vieną Caravaggio iš Palermo bažnyčios 1969 metais pavogė Sicilijos mafija ir jis iki šiol nerastas. Bet tai istorija kitam kartui.

Taigi - sekite mano Caravaggio kelionę, o aš informuosiu, kai bus “sumedžioti” nauji darbai ir pridėti nauji video.