Kaunas. "Vagių tarybos" sistema
Kaip visi Kauno tarybos nariai galimai klastojo išmokų ataskaitas ir iš miesto išsėmė 1.6 milijono eurų.
The Council of Thieves - skamba kaip filmo “D&D: Honor among thieves” tęsinys su Hugh Grantu pagrindinio blogiečio vaidmenyje
Bet, deja, tai yra antrojo Lietuvos miesto realybė, o Matijošaičiui iki Hugh dar trūksta.
Taip, Lietuvoje teisėsauga nustato, kas vogė, piktnaudžiavo ar klastojo, todėl darydamas išvadas pridėsiu “įtariama, kad” ar “galimai”, tačiau vis dėlto yra baisoka, kad 99%, o gal ir visi 100% Kauno tarybos narių ataskaitas teikė taip, kad jos tikrai gali papulti net po keliais Baudžiamojo kodekso straipsniais - “Piktnaudžiavimas” ar “Dokumentų klastojimas”.
Sveiki atvykę į Kauną, nors šitas tekstas gali būti, kaip sakė Kauno meras:
tik lengvas vilnietiškas pavydas ir nykios fantazijos, bandant paniekinti savivaldą
Visi jau žinome, kad Kaunas nusistatė neįtikėtiną sistemą, kai iš anksto gavus pinigus už tarybos nario veiklos išlaidas, tarybos nariams savo išmokų ataskaitose nieko nereikia pagrįsti čekiais ir sąskaitomis. Tačiau jie yra asmeniškai atsakingi už tai, ką teikia.
Cituoju Reglamentą:
“Tarybos narys asmeniškai atsako už išlaidų ataskaitoje pateiktų duomenų tikslumą ir pagrįstumą”
Ataskaitos formoje yra nurodyta, kad joje turi būti įrašomi ir dokumentų numeriai.
Todėl čekius palikim nuošaly ir koncentruokimės į ataskaitas
Teisėtoje sistemoje - tarybos nariai gauna pinigus avansu ir pagrindžia, kur juos išleido patys susiskaičiavę savo išlaidas kurui, telefonui, internetui. Esant poreikiui gali parodyti čekius, o jei jų nekaupė - banko išrašus, kad tokios išlaidos tikrai buvo. Tai yra, jeigu ataskaitoje rašai, kad išleidai 730 eurų kurui per mėnesį, tai ir gali parodyti auditui, kontrolei ar STT, kad iš tikrųjų tuos pinigus išleidai.
Jeigu išleidai maksimalią leistiną sumą, galima pradėti diskutuoti, ar tikrai tiek kilometrų važiavai vykdydamas tarybos nario funkcijas ir panašiai, ar tikrai reikėjo nusipirkti du telefonus ir du Ipadus. Atsiranda problemų dėl važiavimo per karantiną, bet tu bent jau gali pagrįsti, kad apskritai važiavai.
Vagių tarybos sistemoje - tarybos nariai gauna pinigus avansu, išleidžia juos, kur nori, o ataskaitose įrašo bet kokias sumas, svarbu, kad atitiktų maksimali suma. Jie greičiausiai negalėtų pagrįsti nė vienos eilutės, nes tokių išlaidų apskritai nebuvo, bet juk niekas netikrins.
Ir štai būtent šitas dalykas - kai pateikiamos fiktyvios ataskaitos, mano manymu, patenka po Baudžiamuoju kodeksu ir laukia prokurorų bei STT vertinimų.
Apie kokią sumą kalbame?
Labai nemažą. Per nepilną kadenciją (iki 2023 metų) iš miesto biudžeto Kauno tarybos nariams išmokėta 1.6 milijono eurų.
Tai atrodo taip. 2022 metai
2021 metai
2020 metai
2019 metai
1.6 milijono eurų, kurie greičiausiai visi yra “pagrįsti” fiktyviomis ataskaitomis. Na, palikim viltį , kad gal ne visi.
Bet tai gal ne visi Kauno tarybos nariai sėmė maksimumą?
Maksimali suma tarybos nariui 2019-2022 metais sudarė 39 295 eurus.
2022 metais maksimumą gavo ir “pagrindė” - 39 tarybos nariai iš 41. Dainiui Matijošaičiui iki maksimumo pritrūko 2540 eurų, Vygantui Gudėnui - 504 eurų.
2021 metais maksimumą gavo ir “pagrindė” - 40 tarybos narių iš 41. Vėl jauniausiam Matijošaičiui pritrūko - 1819 eurų.
Daug linksniuota TSLKD ministė Jurgita Šiugždinienė iš 19 mėnesių taryboje maksimumą pasiėmė 17 mėnesių
Atostogos
Dar viena labai nemaloni situacija Kauno tarybos nariams - atostogos. 2022 metais Kauno taryba atostogavo ir posėdžiai nevyko nuo liepos 20 iki rugsėjo 12 dienos, tai yra beveik du mėnesius.
Tarybos nariai veiklos nevykdė ir išmokų už ją neturėjo gauti.
Tačiau visi Kauno miesto tarybos nariai už tą laikotarpį pasiėmė maksimumą ir turbūt net nelaukdami teisėsaugos turėtų šitas lėšas grąžinti. Tas pats yra ir su ankstesnių metų atostogomis
Bet gal vis dėlto ataskaitas galima pagrįsti
Pasižiūrėkime į ataskaitas. Matijošaičių trio ataskaitas paliksiu pabaigai, nes ten įsijungia dar keli papildomi faktoriai.
Tiesiog einu per tarybos narius ir žiūriu į jų 2022 metų “ataskaitas”. Iš karto pasakau, kad nei vienas tarybos narys nepateikė ataskaitos, kurioje būtų įrašyti nors kažkokie dokumentų numeriai.
Jonas Audėjaitis, Vieningas Kaunas (išrinktas ir į 2023-2027 tarybą)
Vilniaus dailės akademijos dekanas profesorius Audėjaitis daug įrašinėja kanceliarinių. Pirmas ketvirtis - 1071 euras kanceliarinėms, antras - 1119 eurų, trečias - 1400 eurų, ketvirtame jau akcentas į telefoną - 983 eurai. Ir, žinoma, kuras. Ar įmanoma pagrįsti per ketvirtį išleistus 1400e kanceliarinėms, kai čia nepatenka nei telefonas, nei internetas, nei netgi paštas? Ar įmanoma pagrįsti 327 eurus per mėnesį tik telefono išlaidoms?
Pirmo ketvirčio ataskaita netgi be parašų
Ramunė Bičkauskienė, “Vieningas Kaunas” (išrinkta į 2023-2027 tarybą)
“Vičiūnų grupės” administravimo direktorė gerai administravo ir savo ataskaitas: vieną ketvirtį 600 eurų telefono išlaidoms, 360 eurų internetui, kitą ketvirtį - transportas 2412 eurų
Solveiga Dambrauskaitė - Bakutienė, Vieningas Kaunas
Ponia Solveiga ne tik nuo 2017 metų karė - savanorė, bet ir dirba vairavimo instruktore, tačiau taryboje ji pinigus esą leido kanceliarinėms: I ketvirtis - 2532e, II - 2503e, III - 2491e, IV - 2727e. Kaip įmanoma pateisinti beveik 3000 eurų per ketvirtį pieštukams ir įmautėms? Greičiausiai niekaip, nes skaičiai tiesiog surašyti, kad sueitų su maksimalia riba.
Edita Gudišauskienė, TSLKD/Vardan Lietuvos
Pas Skvernelį iš TSLKD perbėgusi Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacijos vykdančioji direktorė Gudišauskienė iš viso nesivargino kažką skaičiuoti, tiesiog supylė apvalias sumas kanceliarinėms ir viskas - 1100, 1300, 1200 ir vėl 1100 per ketvirtį. O kas liko - transportui
Inga Juodeškienė, Vieningas Kaunas (išrinkta į 2023-2027 tarybą)
Lietuvos olimpiečių trenerė irgi nepersistengė galimai klastodama ataskaitą - tiesiog įrašė po 500 eurų visose grafose, o po to papildė transporto išlaidomis, kad susieitų.
Ta prasme - rimtos finansinės atskaitomybės dokumente ji tikrai surašė - 500, 500, 500, 500.
Mantas Jurgutis, Vieningas Kaunas (išrinktas į 2023-2027 tarybą)
Pereinam prie rimtesnių figūrų. Buvęs ir esamas Kauno vicemeras, buvęs VDU Verslumo akademijos vadovas labai nesivargino ir viską surašė į transporto išlaidas. Kaip vicemeras turėdamas galimybę naudotis tarnybiniu automobiliu, jis per IV ketvirtį kurui “išleido” 2936 eurus.
Jonas Koryzna, TSLKD
Konservatorius, rotarietis Koryzna buvo iš tų retų tarybos narių, kuriems labiausiai patiko prirašyti dideles pašto išlaidas - 2400 eurų vokams ir pašto ženklams. Ir, žinoma, kuras - 1552 eurai per ketvirtį.
Rytas Kupčinskas, TSLKD
Sąjūdietis, konservatorius, buvusio mero Andriaus tėvas negailestingai viską tratino kurui. Jei tai būtų ne greičiausiai fiktyvi suklastota ataskaita, jam reikėtų pagrįsti, kaip per 2022 metus jis išvažinėjo 10 290 eurų arba apie 80 000 kilometrų vien Kaune. Gal geriau jau prokurorams bus sakyti - klastojau.
Jurgita Kupčinskienė, TSLKD (išrinkta į 2023-2027 tarybą)
Ne prasčiau sukosi ir Andriaus Kupčinsko žmona Jurgita. I ketvirtį ji esą išleido 2222 eurus kanceliarinėms, o per metus - 5500 eurų trintukams ir kopijavimo popieriui. 2222 - skaičių magija, ne kitaip.
Ingrida Lapėnaitė - Krasnickė, Vieningas Kaunas (išrinkta į 2023-2027 tarybą)
Gydytoja odontologė Krasnickė savo ataskaitą paskirstė per daug nesivargindama II ketvirtį telefono ir interneto paslaugos po 1000 eurų, IV ketvirtį jau po 1068.3 euro. Arba po 356 eurus per mėnesį už telefono sąskaitą ir už interneto sąskaitą. Tikim.
Ypač juokingai atrodo paskutinio ketvirčio ataskaita, kur jau suvesta taip tiksliai viskas, kad po euro kablelio net trys nuliai
Rimantas Lekavičius, Vieningas Kaunas (išrinktas į 2023-2027 tarybą)
Kauno muzikinio teatro vadovo pavaduotojas per metus esą išleido 4700e kanceliarinėms. Gal teatrui ėmė? O gal tiesiog užrašė gražų apvalų skaičių. Štai dviejų ketvirčių ataskaitos
Ir jie visi ant šito finansinio nesusipratimo deda savo parašus - tiesiog patvirtina prokurorams, kad “taip, tikrai šitą skaičių įrašiau aš”
Paulius Lukševičius, TSLKD, išrinktas į 2023-2027 tarybą
Ypatingai ciniškai atrodo konservatorių frakcijos taryboje seniūno Lukševičiaus ataskaita. Kaip viskas surašyta - kanceliarinės, paštas, internetas lygiai po 300, telefonas lygiai 450 eurų, o tada transportas iki cento - 1575.30, kad viskas susieitų.
Arba paskutinį ketvirtį - 1000, 300, 150, 100 skirtingose grafose ir tada 1666 euro už transportą, kad susieitų.
Ar išsiverš kauniečių pyktis - viename straipsnyje prieš rinkimus retoriškai klausė Lukševičius. Ką aš žinau. Jau pavargot? Tuoj tuoj baigsim, jau M raidė
Kęstutis Morkūnas, Vieningas Kaunas
Inovacijų agentūros ir Energetikos ministerijos projektų vadovas
PAPILDYMAS: Paaiškėjo, kad VRK Morkūnas pateikė neteisingą informaciją - jis nėra dirbęs Inovacijų agentūros ir Energetikos ministerijos projektų vadovu.
Morkūnas surašė tokį projektą - 7600 eurų kanceliariniams pieštukams per 2022 metus, jo personal best kanceliarinėms - 1951 euras per ketvirtį. Ir 97 centai, kad pridėjus 859 eurus ir 3 centus už transportą gautųsi lygiai maksimali suma.
Jūratė Norvaišienė, Vieningas Kaunas, išrinkta į 2023-2027 tarybą
Labai gerbiu ponus Norvaišas už jų indėlį garsinant Lietuvos vardą pasaulyje, jie yra sportinių šokių legendos. Ir vis tiek nesusilaikė. 2900 eurų per metus telefono išlaidoms, 1800 eurų transportui per ketvirtį. Ech…
Andrius Palionis, Vieningas Kaunas, išrinktas į 2023-2027 tarybą
Man patinka, kai Vieningas Kaunas visose nuotraukose su baltais marškinukais. Atseit, mes skaidrūs.
Dar vienas buvęs vicemeras, galintis važinėti tarnybiniu transportu, bet - ataskaitoje 5500 eurų transportui ir 3500 eurų pieštukams. Gal ir gerai, kad tie skaičiai nupiešti iš oro.
Simas Sirtautas, Vieningas Kaunas, išrinktas į 2023-2027 tarybą
Dar vienas baltamarškinis, jaunasis politikas, visuomenininkas, jauniausias tarybos narys, mylintis Kauną
Ir kaip sportininkas imantis rekordą - per IV ketvirtį 3154 eurai transportui. Berods, niekas tiek dar nebuvo įrašęs savo fiktyviose ataskaitose. Ai, 3154 eurai ir 60 centų. Nes kai prie 60 centų, pridedi dar 90 ir 50 kitose grafose gaunasi lygiai nuliai ir ta reikalinga maksimali 3216 eurų suma.
Karolis Stirbys, Vieningas Kaunas, išrinktas į 2023-2027 tarybą
Organizacijos “Aktyvistai” vadovas aktyviai įsirašė 3600 eurų per metus kanceliarinėms išlaidoms, o viską po to paskirstė taip, kad būtų maksimumas.
Galiu Karolį pagirti, kad bent jau galimai klastodamas ataskaitas jis savotiškai linksminosi - įrašė 99,99 euro už internetą, o parašus sudėjo skirtingai - vienur kairėj, kitur dešinėj
Ramūnas Širvys, Vieningas Kaunas
Advokatų profesinės bendrijos “Juris Consultus” vadovaujantysis partneris Ramūnas Širvys savo puslapyje prisistato taip:
Daugiau nei 20 metų verslo atstovų vertinamas už taikliai parenkamus teisinius sprendimus įmonių, sutarčių, komercinės, IT, finansų ir viešosios teisės srityse.
Ir tai tiesa. Taikliai parinkęs sprendimus Širvys aplenkė didžiąją dalį Vieningo Kauno kolegų įrašydamas į ataskaitą kanceliarinėms - 6700 eurų per metus ir kaip teisininkui surašyta labai aiškiai - 1600, 1700, 1700 ir 1700 eurų per ketvirtį.
Vilius Vaitkevičius, Vieningas Kaunas
Kauno krepšinio federacijos prezidentas tiesiog kiekvienam ketvirtyje surašė po 1100 eurų kanceliarinėms. Ir nesukam čia galvos, chebra.
Visvaldas Varžinskas, Vieningas Kaunas
KTU mokslų daktaras, aktyvus Lietuvos skautijos narys, pasirinko tokią ataskaitos schemą: kanceliarinėms 2400 eurų, paštui - 1400, telefonui - 1600, internetui - 1800, transportui, kadangi paskutinė eilutė, tai tiek, kiek reikia iki maksimumo
Šiaip per ketvirčius atrodo labai rimtai - daug skaičių po kablelių, tikrai atrodo visai legit. Aišku, viskas susiveda į maksimumą, tai sėkmės įrodinėjant prokurorams.
Tomas Žebuolis, Vieningas Kaunas
Ir paskutinis Vieningo Kauno baltamarškinis. Bendruomenininkas, Šančių parapijos pastoracinės tarybos narys - šitas jau tikrai nieko neklastos, nes Dievas viską mato, o kažkurioje Evangelijoje Jėzus tikrai yra pasakęs “neklastok išmokų ataskaitų, fariziejau”. Man atrodo.
Deja. Žebuolis kanceliarinėms ir pieštukams įrašė 8600 eurų per metus, dviejuose ketvirčiuose tiesiog padarė copy-paste - 2166.08. Ai, sueis, vis tiek gi niekas netikrins.
Jei kažko nepaminėjau, tai, žinokit, viskas tas pats.
Stabtelkim, atsikvėpkim.
Na, dar kas nors pasakykit, kad čia sistema vertė visus šituos žmones, savo srities specialistus, mokslų daktarus, profesorius, teatrų vadovus, advokatų kontorų partnerius, nusipelniusius profesionalus galimai tiesiog įrašinėti finansinės atskaitomybės dokumente pirmus pasitaikiusius skaičius.
Sistema kalta?
Ir nei vienam iš jų nešovė į galvą, kad gal čia kažkas negerai?
Ir dėl ko? Dėl suknisto 1000 eurų per mėnesį.
Karantinas
Žinau, kad šiuo fiktyvių ataskaitų surašinėjimo periodu jau nėra jokios prasmės skaičiuoti, kas kiek nuvažiavo per karantiną, nes akivaizdžiai niekas niekur nevažiavo, o tik ėmė pinigus, bet tiesiog - štai rimčiausio karantino 2021 metų I ketvirtis ir kiek pinigų jie užrašė ataskaitose transportui. Čia lyderiai nuo 1200 eurų ir aukštyn
Bartaška: 1813
Bičkauskienė: 1502
Gudėnas: 2235
Gudišauskienė: 1400
Jasėnienė: 1510
Jurgutis: 1757
Kavaliauskas: 1761
Koryzna: 2233
Kupčinskas: 2388
Kupčinskienė: 1500
Lendraitis: 2150
Marcinkevičius: 2100
D.Matijošaitis: 1405
Š.Matijošaitis:1711
V.Matijošaitis: 1851
Norvaišienė: 1862
Palionis: 1463
Sirtautas: 2089
Stirbys: 1671
Stulgis: 1680
Šnapštienė: 1706
Valalytė: 1521
Večerskis: 1500
Visockienė: 1749
Žekaitė: 1741
Želvys: 2137
Pirmą vietą laimi su didžiausiu užrašymu konservatorius Rytas Kupčinskas. Sveikinu.
Štai tokia situacija. Ir gal dabar aiškiau, kodėl galėtų būti filmas “Vagių taryba”. Iš tikrųjų, Kaune prasčiau nei Pagėgiuose. Ten žmonės vis dėlto pristatinėjo čekius, vargo juos rinkdami iš kasininkų, kažką galvojo nuomodamiesi automobilius iš savęs. Ten STT bus reikalų sužiūrėt visus dokumentus.
O čia visi 41 tarybos nariai pagal tą patį siužetą surašė rimtos finansinės atskaitomybės dokumentus už labai rimtas sumas (primenu, 1.6 milijono iki 2023 metų) akivaizdžiai iš galvos. Ir visiems gali būti taikomas tas pats BK straipsnis.
Bet vis dėlto nepamirškim pagrindinių šitos tarybos ir šito baliaus dalyvių - Matijošaičių trio.
Pradėkim nuo abiejų sūnų, nes čia nieko naujo. Pamenat buvo toks filmas su Kevinu Costneriu “Robinas Hudas - vagių princas”. Kuris imdavo iš turtingųjų ir atiduodavo vargšams.
Tai Kaune panašiai - yra du Matijošaičių princai, tik jie ima iš vargšų kauniečių ir atiduoda sau.
Dainius Matijošaitis, išrinktas į 2023-2027 tarybą
Dainius yra turtingas, labai turtingas žmogus. Jis deklaravo 2.6 milijono eurų vertės turtą ir 179 000 eurų metinių pajamų.
Ir Dainius išmokų ataskaitose iš kauniečių 2022 metais paprašė: 1758 eurų už savo telefono išlaidas, 1645 eurų už interneto išlaidas ir 5664 eurų už transporto išlaidas
Dar labai gerai, kad tuos centus po kablelio jauniausias Matijošaitis greičiausiai klastodamas ataskaitas užmeta ant kanceliarinių.
Šarūnas Matijošaitis, išrinktas į 2023-2027 miesto tarybą
Broliams tikrai labai tinka tie balti marškiniai.
Šarūnas, Vičiūnų grupės vadovas, yra turtingas, labai turtingas žmogus. deklaravęs 2.7 milijono eurų vertės turtą ir 788 tūkstančių eurų metinių pajamų.
Ir Šarūnas išmokų ataskaitose iš kauniečių 2022 metais paprašė: 2045 eurų už savo telefono išlaidas, 2099 eurų už interneto išlaidas ir 7355 eurų už transporto išlaidas
Atkreipkit dėmesį, kad abu broliai Matijošaičiai yra arba tiek beviltiškai buki, arba tiek pasitikintys savimi, kad jei ir klastoja sąskaitas, tai vienodai - reikalingus centus uždėdami ant kanceliarinių. O visa kita pas juos sueina lygiai be centų
Na ir pakalbėkim apie pagrindinį dramblį kambaryje. Pakalbėkime apie tėvą.
„2011 metais, atėjęs į Kauno miesto tarybą, jau radau tuo metu galiojusią tvarką dėl išmokų tarybos nariams ir atsiskaitymo už patirtas išlaidas. Nepuolėme nieko keisti, nes ir taip buvo ką veikti mieste – koncentravomės į darbus, o ne popierizmus” - Visvaldas Matijošaitis
Nepuolėme nieko keisti, nes pinigas yra pinigas. O fiktyvios ataskaitos yra fiktyvios ataskaitos.
Visvaldas Matijošaitis yra turtingas, labai turtingas žmogus. Jis yra deklaravęs 2.6 milijono eurų vertės turtą ir 987 tūkstančių eurų metinių pajamų. Tai yra panašiai kaip pas abu vaikus ir akivaizdžiai neatitinka realybės, bet tiek to.
Jis vis tiek yra labai turtingas.
Ir Visvaldas Matijošaitis 2022 ataskaitose užrašė tokius, greičiausiai, pažvelgus į lubas sugalvotus skaičius, kuriais remdamasis pasiėmė iš kauniečių:
2307 eurus už telefono išlaidas, 1466 eurus už interneto išlaidas, 7622 eurus už transporto išlaidas.
Dabar aišku, iš kur Matijošaičio sūnūs išmoko centus užrašinėti ant kanceliarinių - iš tėvo! Pas Visvaldą irgi visi centai, kad tik susieitų maksimumas, užrašyti ant kanceliarinių - 30, 10 ir 18 centų.
O jei rimtai - akivaizdu, kad visi trys Matijošaičiai tų ataskaitų nepildė, numetė kokiam padėjėjui, tas surašė, kad šiek tiek skirtųsi sumos, bet neužteko proto bent jau centų neužrašinėti vien tik ant kanceliarinių.
Ir tada visi trys Kauno Matijošaičiai padėjo savo parašus ant galimai aiškiai suklastotų dokumentų.
Tačiau kalbėdami apie merą Visvaldą, nepamirškime ir ankstesnių metų, kai vienas turtingiausių Lietuvos žmonių čiulpė pinigus iš paprasto kauniečio.
2021 metais kauniečiai Visvaldui sumokėjo: 1910 eurų už jo “telefono išlaidas”, jau rašau kabutėse, 918 eurų už jo “interneto išlaidas” ir 7384 eurus už jo “transporto išlaidas”
Atkreipkite dėmesį, kad 2021 metais šitų vadinamų “ataskaitų” pildymo formatas yra lygiai toks pats - visur lygios sumos, o reikalingi centai užmetami ant kanceliarinių. Pas abudu sūnus irgi.
O 2020 metais kauniečiai savo merui sumokėjo: 1013 eurų už jo įrašytas telefono išlaidas, 551 eurą už internetą ir 7734 eurus už transporto išlaidas.
Per nepilną kadenciją (iki 2023 metų) trys Matijošaičiai iš Kauno gyventojų savo tarybos veiklos išlaidoms kompensuoti pasiėmė 111 332 eurus.
Negalvokit, kad 2023 metais tai liovėsi. Per pirmą šių metų ketvirtį Visvaldas dar spėjo įsirašyti papildomus 3298 eurus ir 98 centus pagal tą pačią ataskaitos pildymo schemą - centai susiveda per kanceliarines.
Ir net tas paskutines kadencijos keliolika dienų balandį meras irgi nepamiršo susipildyti ir susirinkti žmonių pinigų - 646 eurus ir 10 centų. Taip, centai, žinoma, ataskaitoje įrašyti prie kanceliarinių.
Tačiau tai dar ne viskas, nes yra keletas papildomų mero Matijošaičio veiklos niuansų
Tarybos atostogos
Kaip jau minėjau, Kauno taryba po porą mėnesių atostogauja, tačiau Matijošaitis (kaip ir visi) rašo ataskaitas tais mėnesiais pilnai sumai.
Mero atostogos
Gauti oficialius duomenis iš Kauno savivaldybės apie mero atostogas yra misija neįmanoma, bet iš žiniasklaidos susirenku tiek žinių apie Matijošaičio atostogas:
2021 metai
"Pernai tokiu metų laiku situacija buvo pernelyg įtempta ir darbinga, o šiemet įsibėgėjęs vakcinavimas nuo COVID-19 leidžia šiek tiek lengviau atsikvėpti, pagalvoti apie atostogas. Gegužės pabaigoje savaitei jau buvau išvykęs į užsienio kurortą, tačiau ir toliau esu įsitikinęs, kad kokybiškai ir turiningai pailsėti tikrai galime savo šalyje. Tad dar keletą laisvų dienų ketinu praleisti Lietuvoje – tiek Kaune, tiek ir mūsų pajūryje", – apie atostogas šiek tiek paatviravo V.Matijošaitis.
2022 gruodžio pradžioje Matijošaitis kažkiek laiko atostogavo užsienyje, 2022 rugsėjo 09-15 dienomis buvo oficialios mero atostogos, 2022 birželio 25 yra informacija, kad meras savaitę ilsėjosi tarp birželio 10 ir 16 dienos.
Ar tai nors kažkaip atsispindi išlaidų ataskaitose? Žinoma, kad ne. Meras atostogauja ir tuo pačiu ima miesto biudžeto išmokas už savo tarybos nario veiklą. Neabejoju, kad STT pareigūnai ir prokurorai gaus visą informaciją apie mero atostogas ir jei turės noro, galės pasiskaičiuoti, kiek pinigų reikėtų grąžinti.
Transportas
2020-2023 metais meras ataskaitose užsirašė 25 106 eurus transporto išlaidoms, dar pridėkim 5347 eurus užsirašytus 2019 metais ir turim, kad per visą kadenciją meras Matijošaitis iš Kauno biudžeto transporto išlaidoms esą išleido 30 453 eurus. Labai grubiai skaičiuojant, jei ataskaitos būtų tikros, o ne fiktyvios, atmetus kažkiek išlaidų remontui ir draudimui, jis turėjo nuvažiuoti apie 250 000 kilometrų. Pats vienas. Kaune.
Tačiau po to kai 2018 sausį vairuodamas Matijošaitis partrenkė žmogų, Kauno taryba išsinuomojo du BMW automobilius, vienas kurių buvo skirtas merui vežioti
2018 balandį tai patvirtino mero patarėjas Grigalevičius
„Į darbą meras atvažiuoja savo automobiliu. Darbo reikalais jį veža vairuotojas, vairuojantis BMW“
Tai kaip įmanoma pravažinėti 30 tūkstančių eurų, kai tave darbo metu vežioja dar ir vairuotojas?
Karantinas
Per 2020 metų karantiną meras buvo dingęs. Jis užsidarė savo Kačiūniškės dvare ir nusipirko meškerę. Jo patarėjas, dabartinis Kauno vicemeras Tomas Jarusevičius 2020 balandį komentavo:
Dauguma V. Matijošaičio susitikimų, kurių per dieną būna ne vienas ir ne du, persikėlė į virtualią erdvę
2020 II ketvirčio, kai karantinas buvo griežčiausias, ataskaitoje Matijošaitis transporto išlaidų skiltyje įrašė - 1962 eurai transportui. Ir pasirašė.
Bet turbūt visi suprantam, kad Kauno atveju visi karantinai ir tarnybiniai automobiliai neturi prasmės. Jei prokurorai ir STT paprašys pateikti įrodymus, kas buvo pirkta už tuos įrašytus pinigus, jokių įrodymų nebus ir teisėsauga atsidurs prieš suklastotų Kauno tarybos narių ataskaitų krūvą.
Jeigu atvirai, aš negalėjau įsivaizduoti, kad kuriame nors mieste gali taip nutikti. Toks masyvus potencialaus dokumentų klastojimo ir piktnaudžiavimo atvejis, kur parišti visi - nuo mero iki opozicijos seniūno.
Ir ką tokiu atveju daryti? Gal tik nekalbėkim apie kažkokią amnestiją ar atlaidus, teisėsauga, tikiuosi, atliks savo darbą ir tarybos nariams gali tekti visus šituos nemažus pinigus grąžinti, o ir ne tik.
Prasmės siūlyti Matijošaičiui ir Kauno tarybai susirinkti daiktus ir trauktis turbūt nėra. Kai vis dar prekiauji su Rusija, esi įklimpęs į sklypų ir korupcijos skandalus, tavo moralės kompasas jau seniai rodo pusę šešių ir gal net nekreipsi dėmesio.
Bet Al Kaponę irgi pasodino ne už didžiuosius nusikaltimus, o už mokesčių nemokėjimą.
Lengva nebus. Tarybos nariai gali apsistatyti advokatais ir į visus prokurorų klausimus atsakinėti - “mokėjau grynais” ir “neatsimenu”, nepaisant to, kad paskutinės ataskaitos pasirašytos prieš pusę mėnesio.
Bet ir jiems nelengva bus. Reikės įtikinti teisėsaugą, kad 1.6 milijono eurų buvo mokėta grynais. Grynais už telefonus, internetą, kanceliarines, grynais už kurą, remontą ir draudimą. Viskas grynais, čekiai neišliko. Ir dar reikės pamiršti, kas buvo tavo telefono ir interneto operatoriai, kurie turėjo tau siųsti tokio dydžio kosmines sąskaitas, kur pirkai kanceliarines už tūkstančius eurų grynais, kuriose kolonėlėse pyleisi tūkstančius litrų kuro už grynus, kur remontavai ir kur draudei automobilį. Totalinė amnezija.
Ir netgi tokios amnezijos atveju lieka klausimai dėl piktnaudžiavimo atostogų ir karantino metu bei tarnybinių automobilių naudojimo.
Bet tai užtruks, o ką daryti dabar? Padaryti ne fantastinį, o dokumentinį filmą “Council of Thieves” apie tai, kaip vyksta darbas antrojo miesto taryboje?
Ar įvesti laikiną tiesioginį Kauno savivaldybės valdymą? Seimas gali tai padaryti, gavęs motyvuotą Vyriausybės siūlymą, o įstatymas numato laikinąjį tiesioginį valdymą, jei “savivaldybės tarybos veiksmai ar neveikimas kelia grėsmę valstybės konstitucinei santvarkai”.
Aš ne teisininkas, bet štai čia jau tikrai skamba kaip iš fantastinio filmo. Bet perskaitę šitą tekstą jūs tikrai turėtumėt jaustis tarsi gyvenantys fantastiniame filme.
Na taip, gali sakyti, kad viską mokėjau grynais, bet net tokiu atveju turi būti nuėmęs tokias sumas nuo sąskaitos per mėnesį, o dėl šito aš abejoju, kad tikrai visi galės įrodyti tokias sumas grynais neėmę.
O šiaip skaitau ir kyla noras klausti, jeigu tokias sumas už kurą, internetą, telefoną, įtrauktų paprastas žmogus vykdydamas individualią veiklą, kaip greit VMI ateitų aiškintis su klausimais.
Smulkmė - bet keliuose vietose 2027 metai arba perdaug (22027) arba permažai (207) skaičių turi.