Knygų draugija. Dyglių dvarą keičia Tomas Mūras
Saros Maas "Dyglių ir Rožių dvaro" aptarimas ir grįžimas prie lietuvių autorių
Aš galvoju, kad jau reikia gal baigti su šitais eksperimentais imantis skaityti knygą, kai žinai, kad tau ji nepatiks, bet skaitai dėl bendro supratimo, kodėl čia toks fenomenas ir populiarumas.
Bet čia turbūt mano problema su romantine fantasy. Arba YA fantasy. Ne knygos kokybė manęs neveža, o bendras konceptas, kad galima rašyti fantasy tiesiog nusiripinant pagrindines temas nuo mitologijas, pridedant meilės ir sekso bei labai nesukant galvos dėl vieno esminių fantasy elementų - world buildingo.
Pasaulio neįtikinamumas yra viena didžiausių fantasy literatūros faux pas, bet romantinei fantasy tai, regis, netaikoma. Pavyzdžiui, Dvaras - šlept šlept sudėjom fėjų Dvarus labai nepersistengdami su pavadinimais - Pavasario, Vasaros, Rudens ir tt - šnai atskyrėm mirtingųjų žemes su Siena ir važiuojam, bus gerai.
Palyginkite su Jordano, Sandersono ar Martino sukurtais pasauliais ir pamatysite skirtumą. Bet, kaip sakiau, romantinei fantasy tai negroja - “is it saucy enough?” - tokį klausimą labai dažnai rasdavau Google paieškoje apie šitą seriją.
Čia jau buvo minėta ir man tą patį patvirtino Gabija - kad pirmoji serijos knyga iš tiesų yra silpna, bet po to viskas sparčiai gerėja. Galbūt, bet atsikankinau lygiai pusę knygos ir padėjau ją į šoną taip ir nesupratęs, kodėl turėčiau skaityti dar vieną “Gražuolės ir pabaisos” versiją.
Veikėjai plokšti kaip kartoninės figūrėlės, kadangi turėjau nelaimę skaityti lietuviškai, tai vertimas itin sprangus, bet turbūt ir originalioje versijoje dialogai banalūs. Gal tikrai kitos knygos geresnės, bet jau turiu įsisamoninti, kad romantinė fantasy yra visai kitas žanras nei epinė/tamsioji/herojinė fantasy ir nereikia lyginti dievo dovanos su kiaušiniene, kaip mėgsta sakyti Andrius Mazuronis.
Vėl tada keli klausimai jums apie “Dyglių ir Rožių dvarą”:
Ar perskaitėt? Nenusivylėt? Esat pasiryžę skaityti toliau su viltimi, kad “knygos gerėja”?
Ar skaitėte originalo kalba, ar lietuviškai? Kaip pasirodė vertimas, jeigu skaitėt lietuviškai?
Gal man tik vienam kliudė taip šleivai kreivai sukurtas pasaulis?
Ar kažkurie veikėjai paliko įspūdį? Kaip atrodė pirminis konfliktas tarp Feyre, Tamlino ir Luciano.
O dabar keliaujam prie spalio-lapkričio Knygų Draugijos knygos - Mariaus Ivaškevičiaus “Tomo Mūro”. Dramaturgijoje paskendęs Ivaškevičius romaną pristatė po 20 metų pertraukos.
Tai žvilgsnis į lietuvių literatūroje mažai tyrinėtą zoną – kūrėjo nuovargį, senėjimą, neviltį. Menininko ir jo garsaus kūrinio santykį. Šlovės kainą ir grėsmę. Nemandagus, nepatogus romanas su intymiais žlungančio gyvenimo epizodais ir iki skausmo geidžiamos meilės ilgesiu.
Knyga pasirodė pačiu netinkamiausiu metu - prieš pat karą Ukrainoje, todėl gal liko ir šiek tiek nepastebėta, o dabar ją nauju viršeliu perleido “Laisvės media group”, todėl galiu pasiūlyti specialią kainą:
Su kodu KNYGUDRAUGIJA www.laisvesknygos.lt “Tomas Mūras” jums kainuos 9.60e.
Taip pat Audiotekoje yra ir audio versija: https://audioteka.com/lt/audiobook/tomas-muras
Knygą skaitome iki lapkričio pabaigos, galbūt pavyks susiderinti aptarimą kartu su autoriumi - Mariumi Ivaškevičiumi.
O tada jau esu jums paruošęs dar vieną didelę “Laisvės media group” leidyklos naujieną.
Nuolaidos kode buvo klaida, reikia vesti be lietuviškų raidžių: KNYGUDRAUGIJA
Man knyga patiko :) Turbūt, todėl, kad mėgstu fantasy. Knygą skaičiau tikrai senokai, prieš kelerius metus, kai jos pirmas leidimas lietuviškai išėjo kitu pavadinimu ("Užkerėtas dvaras"). Gana greit perskaičiau ir antrą dalį ("Įkalinta tamsoje"), kuri labiau sudomino, nes joje keičiasi centriniai veikėjai ir pati istorija tampa kitokia. Tarsi pasaka apie gražuolę ir pabaisą būtų supurtyta, herojai sumaišyti ir viskas matosi jau kitoje šviesoje:) Esu perskaičiusi ir kitas serijos knygas, eilės laukia paskutinioji išleista lietuviškai "Šerkšno ir žvaigždžių šviesos dvaras". Iš veikėjų labiausiai man patinka Tamlinas, jo asmenybė labiausiai keičiasi per visas dalis. Įdomus ir Risandas bei Feyrės seserys.